Ruszin-Szendi Romulusz: a honvédelem ma már nemcsak a fegyveres szolgálatról szól

Belföldi hírek, 2025.05.21

A honvédelem ma már nemcsak a fegyveres szolgálatról szól, hanem biztonságunk közös védelméről, a nemzeti egység fenntartásáról, a civil társadalom és a honvédek együttműködéséről - közölte a Tisza Párt honvédelmi szakértője szerdán, a Magyar Honvédelem Napján az MTI-vel.

Benkő Tibor és Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy rendkívüli sajtótájékoztatója
Ruszin-Szendi Romulusz azt írta, hogy a honvédelem napja nem csupán egy történelmi esemény évfordulója, sokkal több annál: ez a nap a hazaszeretet, a bátorság, a kötelességtudat és a közösségért vállalt áldozat ünnepe.

"Napjainkban, ebben a forrongó világban, kiemelten fontosnak tartom a honvédelem ügyét és a honvédség szerepét. Háborús konfliktusok, politikai feszültségek, társadalmi lázongások, tüntetések, gazdasági válságok vesznek minket körül. A stabil haderő mellett fontos a társadalmi összefogás" - fogalmazott a szakértő.

A jelenkor kihívásai közepette a honvédelem, a nemzetbiztonság, az európai szövetségi rendszerek és a NATO védelmi szövetség szerepe és jelentősége különösen felértékelődik - hangsúlyozta.

Kiemelten fontosnak nevezte, hogy Magyarországnak jól működő hadereje legyen, s ehhez megfelelő létszámú, jól kiképzett, szakmailag elismert, elégedett katonákra van szükség. Ahhoz, hogy ez megvalósulhasson, a költségvetést felelősségteljesen, a katonák érdekeit szem előtt tartva kell felhasználni.

Hozzátette, hogy a honvédelmi miniszternek nem üzletemberként kellene a költségvetésre tekinteni, nem az egyéni, önös érdekeket kellene nézni, hanem a szervezet, a haderő, az ország érdekeit, amire egyébiránt ő is felesküdött.

Úgy folytatta, hogy ilyen konfliktusokkal teli helyzetben nem engedhetjük meg, hogy ne a szakma domináljon, mert itt a hibának súlya van, akár emberéletekbe is kerülhet.

"Az nem jó, hogy a honvédelmi miniszter egy agrárvégzettségű, kaszinókat üzemeltető üzletember, mert nem ismeri a szervezeti kultúrát és nem fogadja el a szakma javaslatait. A Katonai Nemzetbiztonság főigazgatója soha nem dolgozott a titkosszolgálatnál, sőt, még önálló parancsnok sem volt, de a miniszterelnök mellett szolgált évekig. A titkosszolgálatok államtitkára pedig egy lelkész. És mint látjuk, a szakmaiatlanságnak meg is vannak a következményei: újdörögdi baleset, a miniszter testőrének lőtt sérülése, kémügy, ügyészségi eljárás a laktanyákban, VBÜ kibertámadása, ami a HM zsarolását eredményezte, csak hogy néhányat említsek"
- írta Ruszin-Szendi Romulusz.

A szakértő szerint pártja számára fontos a katonák fizetésének rendezése, ezért olyan, az értékek és érdemek alapján igazságosan és objektíven kialakított illetményrendszer kialakításra van szükség, amely nem okoz túlzott bürokráciát.

Ennek részét képezi az aktív állomány mellett egy méltó, mindenre kiterjedő nyugdíjrendszer kidolgozása, illetve a kadétok és hallgatók ösztöndíjrendszerének átdolgozása is - fűzte hozzá.

A feladat elvégzéséhez nélkülözhetetlen a technikai eszközök, kiemelten a korszerű egyéni harcászati felszerelés biztosítása mindenkinek, továbbá a haderőfejlesztési program folytatása az eredeti célkitűzésekkel, és nem az egyéni haszonszerzés mezsgyéjén; a magyar hadiipar tényleges fejlesztése és bevonása a haderőfejlesztés végrehajtásába - fogalmazott.

A katonákhoz szólva kijelentette, "legyetek büszkék arra a hivatásra, amit választottatok, mi pedig büszkék vagyunk rátok. Személyes meggyőződésem, hogy a világon az egyik legszebb hivatás a haza védelme".

Fotó: MTI/Archív
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!