Sulyok Tamás elmondta: Magyarország olyan ország, amely nemcsak szívesen fogadja a tudósokat és akadémikusokat, hanem több világhírű tudós, Nobel-díjas és feltaláló hazája is. Véleménye szerint a magyarok büszkék arra, hogy olyan nemzethez tartoznak, amely olyan kiváló tudósokat adott a világnak, akik nagy hatással voltak a tudomány világára.
A magyar tudósok új korszakot nyitottak a technológiában, orvostudományban és az elméleti gondolkodásban is - hangsúlyozta az államfő, majd hozzátette: tisztelet övezi őket azok körében, akik válaszokat keresnek korunk folyamatosan változó kihívásaira. Kiemelte: ez a magyar tudomány öröksége és felelősek vagyunk azért, hogy ezt a gazdag nemzeti kincset megőrizzük.
Sulyok Tamás felhívta a figyelmet arra, hogy a jelenlévő tehetséges fiatalok közül talán néhányan - követve a kiemelkedő magyar elméket - híres tudósokká és kutatókká válhatnak, ezért támogatni kell őket lehetőségek biztosításával, képzésekkel, szellemi műhelyek létrehozásával és olyan rendkívüli események szervezésével, mint a szegedi Tehetségnap.
Az államfő az eseményen részt vevő Nobel-díjasokról azt mondta, ők azok, akik új dimenziókat nyitottak, új nézőpontokat tártak fel és új utakat jelöltek ki a világ számára. Ma különösen jól látszik, hogy a jelen és a jövő szorosan összefonódik, korunk legnagyobb tudósai és a jövő ígéretes tehetségei "kezet fognak egymással", és ez a találkozás a tudás folytonosságát jelképezi - tette hozzá.
A köztársasági elnök reményét fejezte ki, hogy a fiatalokat a sikeres példák inspirálják, erőt adnak nekik és ők megragadják ezt a lehetőséget, bátorítást és motivációt találhatnak abban, hogy elinduljanak a tudósok nagy útján.
Sulyok Tamás azt mondta, leírhatatlan érzés valami új és áttörő dolog felfedezése a tudományban, amit mások még nem tudtak megtalálni vagy megérteni, és azt kívánta, hogy a Tehetségnapon jelen lévő fiatalok egyszer tapasztalják meg ezt az érzést.
A szegedi rendezvényen Joachim Frank német-amerikai Nobel-díjas biofizikus, a Columbia Egyetem professzora; Tim Hunt brit Nobel-díjas biokémikus, a londoni Francis Crick Intézet emeritus csoportvezetője és Dan Shechtman izraeli Nobel-díjas kémikus, az Izraeli Műszaki Egyetem anyagtudományi professzora mellett más neves kutatókkal is találkozhatnak a Nemzeti Tudósképző Akadémia hallgatói.
Botka László, Szeged polgármestere köszöntőjében azt mondta, az eseményen a tudományt, az oktatást és az innovációt ünneplik.
A Nemzeti Tudósképző Akadémiáról szólva ismertette, 2012-ben indult, és eddig közel 150 millió forint támogatást kapott a várostól, majd hozzátette, a kormány is felismerte a program fontosságát, ezért minden évben pénzügyi támogatást nyújt az alapítványnak.
Az akadémia és az alapítvány először Szegeden kezdte meg működését, majd országos szintre lépett, és ma már egész Magyarországon segíti a diákokat - mondta, majd kiemelte: a tehetségek támogatása, a nemzeti kiválóság erősítése közös ügy, és minden egyes lépés egy fényesebb jövő felé vezet a város, a régió és az egész ország tekintetében is.
Fotó: MTI/Bruzák Noémi
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!