Több mint nyolcmilliárd forintos fejlesztés fejeződött be a Debreceni Egyetemen

Belföld, 2022.03.24

Elsősorban a gyakorlati és a szakmai képzést szolgáló, 8,3 milliárd forintos fejlesztés fejeződött be a Debreceni Egyetemen (DE) a Széchenyi 2020 program keretében - közölték a projektzáró eseményen csütörtökön, a helyszínen.

A kormány a következő években korábban soha nem látott összeggel, 2700 milliárd forinttal fejleszti a felsőoktatást - jelentette be Hankó Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára.

Hozzátette: Magyarország akkor állt legközelebb Európa élvonalához, amikor koncepciózus tudománypolitikája volt, és befektetett a felsőoktatásba.

A kormány ezért indította el a neves kultuszminiszterről elnevezett Klebelsberg 2,0 projektet: az egyetemi beruházásokkal teszi a felsőoktatást, a kutatást, a fejlesztést, az innovációt és teljes Magyarországot versenyképessé - hangoztatta a helyettes államtitkár.

Hankó Balázs szerint ennek a kulcsa a gyakorlati képzés, amelyre a DE most több mint nyolcmilliárd forintot költött a projekt során. Ezek a fejlesztések hozzájárulnak ahhoz, hogy a nemzetközi erőtérben is ott legyen az egyetem - közölte.

A helyettes államtitkár azt mondta, 2013-hoz képest 65 százalékkal nőtt a magyar felsőoktatásban részt vevő nemzetközi hallgatók száma, amely már meghaladja a 40 ezret, a költésük pedig eléri az évi 180 milliárd forintot.

A magyar orvosképzést világszínvonalú, és egy nemzetközi akkreditáció nyomán a magyar orvosi diplomákat a világ minden táján elismerik - tette hozzá.

Bács Zoltán, a DE kancellárja jelezte: a most befejeződött, több mint nyolcmilliárdos fejlesztés zászlóshajója a többfunkciós Learning Center, a háromszintes, előadó- és szemináriumtermekkel kombinált tanulóközpont, amelyet hamar belaktak és megszerettek a hallgatók.

A projekt keretében további 17 infrastrukturális beruházás valósult meg, amelyek az egyetem szinte valamennyi karát érintették - fűzte hozzá.

A rendezvényen Hankó Balázs és Molnár Dániel, a Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) elnöke együttműködési megállapodást írt alá a fiatal kutatók támogatási rendszerének megerősítéséről.

A helyettes államtitkár kiemelte: a megújult felsőoktatási rendszerben a hallgatók több mint 80 százaléka állami ösztöndíjas rendszerben kezdi meg tanulmányait.

Több mint százezer hallgató együttesen 60 milliárd forint ösztöndíjat kap, egy hallgató esetében az összeg elérheti a 800 ezer forintot évente - tette hozzá.

Elmondta azt is, hogy tízezret meghaladó számú doktorandusz tanul Magyarországon, elsősorban ők jelentik a kutatói utánpótlást.

Molnár Dániel hozzátette: szövetségüknek 22 tudományos osztálya van, az érdekképviseleti és tudományszervezési feladatokat ellátó szervezet 12 ezer hallgatónak biztosít ingyenes jogsegélyszolgálatot.

(FOTÓ)
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!