Egy kölcsönkért létrával ellenőrizte a Klauzál téren épségben maradt fecskefészkeket Lázár Zsuzsanna két önkéntes segítőtársával karöltve, hogy még az életben lévő madaraknak segíteni tudjon. A Hortobágyi Madárpark - Madárkórház Alapítvány önkéntese időt és fáradtságot nem kímélve menti a saját fészkében csapdába szorult fecskéket és a vándorlástól legyengült példányokat.
Zsuzsanna portálunknak elmondta, hogy a Dóm téren, a Klauzál téren és a Feketesas utcában is ellenőrizte a fészkeket, még élő madarak után kutatva, hiszen mint elmondta, a szűk bejáraton általában csak egy fecske fér ki és ha egy elpusztul odabent a bejáratnál, akkor a többiek nem tudnak kijutni és éhen halnak. Az önkéntesek csak kedden több mint egy tucat élő fecskét szedtek össze, akik közül jó néhányat etetni is kell, amely nem egyszerű feladat és szakértelmet is igényel.
Mint szerkesztőségünk megtudta, a mentett madarak jó része északabbról, többek között Lengyelországból érkezett és a Borisz ciklon okozta heves esőzések és hideg miatt megállni kényszerültek Magyarországon, csakhogy esőben a rovarok sem repülnek, így a fecskék jobbára éheznek vagy elpusztulnak a hidegben.
Szegeden is számos helyen felbukkantak a fecske rajok szorosan összebújva, hogy így melegítsék egymást.
A madárbarátok azt javasolják, hogy ha a napsütés ellenére fecskefarok látszik ki a fészekből, akkor óvatosan szabadítsuk ki a pehelykönnyű, kis méretű, de annál hasznosabb madarakat.
A Szegeden talált példányok jelentőse része nem itteni, hanem vonuló madár, jellemzően molnár, illetve füsti fecskék. A szabadban a fecskéknek azzal is segíthetünk, ha a bokrokat megrázzuk, ahonnan jelentős mennyiségben szállnak fel rovarok, amelyek a táplálékául szolgálhatnak.
A Balatonakali strandon például rengeteg legyengült madár pusztult el sajnos.
Többek között Miskolcon is több száz fecske gyűlt össze melegedni.
A Madármentő Állomás Mályi - Bird Rescue tanácsai azzal kapcsolatban, hogy mit tegyünk és mit ne, ha legyengült fecskét találunk:
Amit biztosan NE csináljunk:
Ne menjünk oda hozzájuk, ne zavarjuk őket. Ilyenkor a menedék alatt összebújva melegítik egymást és tartalékolják az energiájukat. Ha zavarva vannak, újra és újra kirepülnek az esőben és ezzel egyre több energiát veszítenek.
Ne próbáljuk etetni őket, kenyérrel magokkal. A fecskék rovarevők, így ezeket a táplálékokat nem fogják megenni, csak ismét megzavarhatjuk a pihenőjüket a ténykedéssel.
Amit TEHETÜNK ÉRTÜK:
Ha sikerült elhelyezkedniük védett helyen, hagyjuk őket pihenni.
Ha napokig tartó eső miatt nem tudnak tovább vonulni, akkor lehet nekik kitenni egy lapos széles tálkába élő lisztkukacot. Volt már rá példa, hogy ettek is belőle, bár tálból enni más mint repülő rovarra vadászni.
Ha elázott fecskét találunk leesve a földre, vagy láthatóan rossz állapotban van, vegyük fel a földről és egy papírtörlővel kibélelt cipős dobozban vigyük be a házba. Ha a fecske remeg, gubbaszt, eldől, akkor a dobozba tehetünk meleg vizes palackot a fecske mellé. Ha nagyon indokolt, akkor a kezünkbe véve lassú fordulaton hajszárítóval is meg lehet szárítani és átmelegíteni. Fontos, hogy a kezünkben legyen közben, így érezzük a túl meleg a levegő. Ha vizes, elázott a fecske, konyhai papírtörlővel át lehet óvatosan törölgetni, vigyázva a tollára.
Mindig kérjünk mentőszervezettől segítséget és tanácsot.
A fecskéket egyébként tilos kenyérrel vagy magokkal etetni, jellemzően rovarokat fogyasztanak, nagyon szeretik például a lisztkukacot, de legyengült példányok etetése sem egyszerű, inkább vigyük el szakemberhez.
(Webrádió)
Címkék
Fecske
Mentés
Szeged
Véleménye van? Szóljon hozzá!