A NÉBIH a saját honlapján, még március elején számolt be arról, hogy egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen megjelent a ragadós száj- és körömfájás vírusa. Az országos főállatorvos azonnali hatósági intézkedéseket rendelt el a súlyos gazdasági kárral járó betegség elterjedésének megakadályozása érdekében. A rendkívül ragályos betegség több, mint fél évszázad után jelent meg újra Magyarországon. A vírusfertőzés nagyon könnyen terjed és elsősorban hasított körmű állatokra, például szarvasmarhákra, sertésekre, kecskére és juhokra veszélyes, de könnyedén elkaphatják többek között a tevefélék is.
A szakemberek komolyan veszik a ragadós száj- és körömfájás fertőzést, ugyanis Állategészségügyi Operatív Törzs jött létre a megelőzésére. A fertőzés vélhetőleg Szlovákiából érkezett Magyarországra, ahol újabb kitörést regisztráltak.
Az intézkedés részeként, közel egy hónapja bezárták például a Győri Állatkertet annak érdekében, hogy megóvják az ott élő állatokat a rendkívül súlyos és könnyen terjedő betegségtől. Az állatkert szigorú járványkezelési protokollt vezetett be, hogy kerítésen kívül tartsák a fertőzést, de a megszokott rutin ennek ellenére sem maradhat el. A pingvinsétát például minden nap megtartják a gondozók.
Hasonló sorsra jutott a szolnoki NEFAG Zrt. Bagolyvár Vadasparkja, valamint amint arról portálunkon korábban már beszámoltunk, a
Jászberényi Állat- és Növénykert is. A nagykőrösi Safari Park Richter ugyan nem zárt be, de komoly megelőző és fertőtlenítő intézkedéseket hozott az állataik védelme érdekében.
A Szegedi Vadasparkot egyelőre nem érinti az intézkedés, de amennyiben a fertőzés közelebb, például Csongrád-Csanád vármegyében is felbukkanna, akkor bizonyosan lezárnák.
A Szegedi Vadaspark tehát egyelőre nincs veszélyben, de aki távolabbról érkezik, annak mindenképpen javasoljuk, hogy előbb telefonon érdeklődjön, hiszen a zárlatot bármikor elrendelheti a kormányhivatal, amennyiben itt is felbukkanna a bizonyos állatokra, főleg patásokra veszélyes kórokozó. A betegség a szarvasmarhák, disznók, kecskék mellett a zsiráfokra és például a vízilóra is veszélyes lehet.
(Webrádió)
Véleménye van? Szóljon hozzá!