Ez a mérési adat 0,01 Celsius-fokkal meghaladja a korábbi, 2023 július 6-án mért rekordot. A Copernicus közleménye egyúttal azt sem zárta ki, hogy az elkövetkezendő napokban - az Egyesült Államok és Európa egyes részeit sújtó hőhullám következtében - ez az új rekord is megdől.
"Ahogy az éghajlat tovább melegszik, egészen biztosan új rekordokat rögzítünk majd a ránk váró hónapok és évek során" - jelentette ki Carlo Buontempo, a Copernicus igazgatója, megdöbbentőnek nevezve a különbséget az utóbbi 13 hónap hőmérséklete és az azelőtt mért hőmérsékleti rekordok között.
"A globális felmelegedésre utal az a mérési adat is, hogy a tíz éven át tartó, legmagasabb napi átlaghőmérséklettel bíró szakasz éppen a legutolsó tíz év, 2015-től 2024-ig" - olvasható a jelentésben.
A 2023-as rekord előtt a napi globális átlaghőmérséklet 2016 augusztus 13-án ért a csúcsra, 16,8 Celsius-fokkal, tavaly július 3-a óta azonban 57 olyan napról tudni, mikor ez a rekord megdőlt.
A Copernicus két hete jelentette be, hogy 2024 júniusa "melegebb volt, mint bármely korábbi június a feljegyzések kezdete óta": a globális átlag másfél Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti szintet.
A klímaváltozást figyelő szolgálat figyelmeztetett arra is, hogy a globális átlaghőmérséklet júniusban már 13. hónapja volt egyfolytában rekordmeleg.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!