5 tipp az okos bankoláshoz

Gazdaság, 2023.04.25

Akár egy cél felé haladunk, például lakást, autót, vagy nagyobb értékű műszaki cikket, berendezési tárgyat vennénk, esetleg nyaralásra gyűjtünk, vagy a vésztartalékainkat akarjuk növelni, félretenni nem könnyű.

Pár bankkártyával Havi költségeinket azonban könnyen csökkenthetjük, ha betartunk pár alapvető dolgot a bankolás során. Egy jó bankszámla vagy megtakarítási számla például sokat segíthet a spórolásban. Cikkünkben összegyűjtöttünk öt tippet, ami neked is jól jöhet.

1. Értékeld újra a bankodat!

Bankot senki nem vált könnyűszerrel, de évfordulónként azért érdemes átnézni szerződésünk részleteit és állandó számlavezetési költségeinket. Fontos megjegyezni, hogy vannak olyan illetékek és díjak, amiket minden bank felszámít, ilyen például a tranzakciós illeték, amit a bankok fizetnek az államnak, de az egyéb költségekben jelentős eltéréseket figyelhetünk meg. Az is előfordulhat például, hogy az első év után jelentősen megnő a kártyahasználati díj, vagy változnak a bankszámla használatára vonatkozó szabályok.

Mivel manapság már szinte elengedhetetlen a saját folyószámla, nem ritka, hogy sokan az ifjúsági bankszámlájukat vezető banknál maradnak felnőtt korban is. Ilyenkor a kedvezményes számlavezetési feltételek nem minden esetben folytatódnak a hagyományos folyószámlák esetében. A kényelem, vagy a megszokás miatt, esetleg a bankváltás okozta kellemetlenségektől tartva mégis sokan maradnak első bankjuknál.

2. Ellenőrizd a kamatjóváírást!

Annál, ha hagyjuk érintetlenül a bankszámlánkon csücsülni a megtakarításainkat, csak az rosszabb, ha párnahuzatba rejtve tartjuk otthon. Érdemes ellenőrizni, hogy nyújt-e kamatjóváírást a bankunk a bankszámlánkon tárolt összeg után, illetve érdeklődni róla, hogy bankon belül milyen lehetőségeink vannak a megtakarításra.

Nem ritka, hogy akár már online, esetleg applikáción keresztül is nyithatunk megtakarítási számlát, amihez bármikor hozzáférhetünk, mégis magasabb kamatot kaphatunk, mintha folyószámlánkon állna a pénzünk. A lekötött betétek, állampapírok, illetve részvények még tovább növelhetik megtakarításainkat, habár ezek hosszú távú befektetést igényelnek.

3. Tervezd meg a tranzakcióidat!

A banki szolgáltatások abban is nagy segítséget nyújthatnak, hogy biztosan ne feledkezzünk meg a havi számlák fizetési határidőiről. Könnyű átsiklani ugyanis egy-egy dátum felett, ami akár már néhány nap késés után több ezer forint többletköltséget jelenthet. Ha kimarad egy hónap, esetleg azt hisszük, hogy már befizettük a számlánkat, de az elkeveredett, a szolgáltatás kikapcsolására is sor kerülhet. Ez nemcsak a kötbér miatt okozhat kellemetlenséget, de az újraindítás, vagy a bekötés szintén költségekkel járhat.

Manapság szerencsére akár már netbankunkból, vagy mobil alkalmazásunkból is kezdeményezhetünk csoportos beszedést vagy rendszeres átutalási megbízást. A lakbér, illetve hiteltörlesztő kifizetésére szintén nagyszerű ez a megoldás, ráadásul az átutalás díja is kedvezőbben alakulhat.

4. Válassz megfelelő időpontot!

Mint minden szerződésnek, úgy a folyószámlavezetésnek is vannak feltételei, évfordulója és a felmondására vonatkozó szabályok. Ha bankváltáson gondolkodsz, először mindenképp érdemes átolvasnod a szerződés megszüntetéséről szóló részt. Amennyiben nincs tartozásod a bank felé és minden utalást átvezettél az új számládra, a bankszámla megszüntetése egy egyszerű folyamat.

Előfordulhat azonban, hogy a szerződésed felmondási időt szab meg, vagy szerződésed a jogszabályban meghatározott hat hónapnál rövidebb ideje áll fenn, ebben az esetben a megszüntetésnek többletköltsége lehet. Ha erre vonatkozó információt nem találsz a szerződésedben, az ügyfélszolgálat segíthet a pontos lépések megadásában. A bankszámla megszüntetéséről történő érdeklődés semmilyen negatív hatással nem lehet a számlavezetési feltételeidre. Még akár az is megeshet, hogy a bank megkeres egy kedvezőbb ajánlattal annak érdekében, hogy megtartson az ügyfelei között.

5. Szelektálj a kártyák között!

Van egy régi hitelkártyád, amit sosem használsz? Esetleg több banknál is van bankszámlád, de az egyiket jellemzően többet használod? Érdemes átnézni a pénztárcádat és kiszelektálni azokat a kártyákat, amiket sosem veszel elő. Mivel a kártyahasználatnak és a számlavezetésnek is díja van, akár havonta több ezer forint is kifolyhat a zsebedből az ilyen potyautasok miatt. Ha a kártyákhoz tartozó számlákat nem zárnád be, vedd fel a kapcsolatot a kártyát kibocsátó pénzintézettel, hogy van-e kedvezőbb ajánlatuk például egy virtuális kártyára.

Fontos, hogy a nem használt, de élő bankkártyáidat soha ne dobd ki! A szétvágás és a lyukasztás mellett az egyik bankfiókba is beviheted őket, ahol az ügyintézők szívesen segítenek a megsemmisítésükben.
Végül, de nem utolsó sorban egy új bankszámla is segíthet pénzügyeid okos rendezésében. A netbank szolgáltatásnak köszönhetően mindig tételesen nyomon követheted bevételeidet és kiadásaidat, egy helyen intézheted átutalásaidat és szem előtt tarthatod a számlavezetéssel kapcsolatos költségeidet is. Az online bankszámlanyitással pedig otthonod kényelméből is megkötheted új folyószámla-szerződésed sorban állás nélkül.  

Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője az K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.
(Webrádió)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!