A szakszervezetek becslései szerint a gyógyszertárak kilencven százaléka, több vidéki városban száz százaléka zárva maradt.
Egyes gyógyszertárakat a prefektúrák ügyelet ellátásra kötelezték a sztrájknapon is.
A gyógyszerészeket képviselő két legnagyobb szakszervezet felhívására tartott munkabeszüntetésen az ágazat dolgozói a gyógyszerhiány, a gyógyszertárak bezárása, az internetes forgalmazás feltételeinek jövőbeni enyhítései ellen tiltakoztak, valamint jövedelememelést követeltek.
A megmozdulás - amelynek keretében több tucat városban utcai tüntetéseket is tartottak - a szakma valamennyi képviselőjét tömörítette: a szakszervezeteket, a gyógyszerészeti szövetségeket és az egyetemi hallgatókat is.
A szakma becslése szerint Franciaországban az elmúlt évtizedben csaknem kétezer gyógyszertár bezárt, és jelenleg mintegy 20 ezer működik az országban.
"A legfőbb gondot a gyógyszertárak eltűnése jelenti", amelynek oka a gazdasági ellehetetlenülés - mondta az AFP hírügynökségnek Philippe Besset, a Francia Gyógyszerészeti Szakszervezetek Szövetségének (FSPF) elnöke.
A szakszervezetek a gyógyszerészek díjazásának emelését követelik 2025-től a költségeiket jelentősen megterhelő infláció miatt. Az érdekképvieletek elégtelennek tartják az egészségbiztosító által javasolt béremelés mértékét.
A gyógyszerészek a pénzügyi szempontok mellett a gyógyszerhiányra, a vidéki gyógyszertárak gazdasági kiszolgáltatottságára és a gyógyszerészi tanulmányok harmadik ciklusának egyre késlekedő reformjára kívánják ráirányítani a közvélemény figyelmét, valamint a recept nélküli internetes gyógyszerértékesítés feltételeinek esetleges enyhítése is aggodalmat váltott ki a 130 ezer embert foglalkoztató ágazatban.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!