Gazdasági évnyitó - Orbán Viktor: Ukrajna uniós tagsága összedönti az európai gazdaságot, ezért ennek nem szabad megtörténnie!

Gazdaság, 2025.03.08

Ukrajna uniós tagsága összedönti az európai gazdaságot, ezért ennek nem szabad megtörténnie! Magyarországnak döntő szava van az ukrán uniós tagságot illetően, most kell világossá tenni, hogy akarjuk-e vállalni az ezzel járó pénzügyi terheket vagy sem - hangsúlyozta a miniszterelnök az ezzel kapcsolatos véleménynyilvánító szavazáson való részvételre bíztatva mindenkit Budapesten, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdasági Évnyitó 2025 című gazdaságpolitikai fórumán szombaton.

Orbán Viktor - MKIK
Orbán Viktor arról beszélt: az EU életben akarja tartani Ukrajnát, hiszen Magyarország részvétele nélkül, de ránk is kiható módon döntés született arról, hogy Európa finanszírozza a jelenleg 800 ezres, de az ukrán elnök szándékai szerint a háború után egymilliós ukrán hadsereget.

Emellett - folytatta - az EU finanszírozza az ukrán állam működését, ezzel egy időben újra fel akarja fegyverezni saját magát, illetve gyorsítópályán fel akarja venni Ukrajnát EU-s tagnak, kompenzálandó, hogy a NATO-ba nem veszik fel őket.

Kijelentette: biztos abban, hogy ez a brüsszeli döntés összedönti az európai gazdaságot, ezért ennek nem szabad megtörténnie. Felhívta a figyelmet arra: Magyarországnak Ukrajna uniós tagságát illetően van döntő szava, a többi pénzügyi konstrukció nélkülünk is létrehozható.
Jelezte: ez egy olyan súlyú dolog, amely Magyarország sorsát közép és hosszú távon is meghatározhatja, ezért arra bíztatta a kamara minden tagját, és a munkavállalóikat is, hogy vegyenek részt az ezzel kapcsolatos véleménynyilvánító szavazáson.

A kormányfő a Puskás Arénában tartott rendezvényen elmondta, a kamara vezetése adóegyszerűsítést és bürokráciacsökkentést kért a kormánytól, az adócsökkentést pedig az adóegyszerűsítésben látja. "Nálunk jobb partnert a kamara vezetése nem kaphatott volna", szerintem ebben meg tudunk állapodni - fogalmazott a miniszterelnök.

Orbán Viktor kijelentette, a magyar kormány készen áll arra, hogy a kamara új vezetésével, ahogy az előzőekkel is tette, megállapodást kössön, amely világos teljesíthető pontokból áll.

Azt javaslom, hogy július 1-jéig már történjenek meg azok a dolgok, amiről megegyezünk, és ez a megállapodás tartalmazzon adóegyszerűsítést, adócsökkentést és bürokráciacsökkentést is - rögzítette a miniszterelnök, úgy fogalmazva, ezekben az ügyekben a kormány száz százalékig áll a kamara rendelkezésére.
Felidézte a kormány és a vállalkozók korábbi együttműködését. Emlékeztetett arra, hogy 2010-es választás előtt a Fidesz, a későbbi kormányzópárt megállapodást kötött a vállalkozói világgal, a megállapodást Demján Sándor hozta tető alá.

Hozzátette, az akkor vállalt öt pontból a kormány négyet teljesített: csökkentek a vállalkozások terhei, állami tőke- és hitelprogramok indultak, tíz év alatt egymillió új munkahelyet hoztak létre és az uniós pénzek ötven százaléka kis- és közepes vállalkozásokhoz (kkv) került.

"Mi azt ígértük, hogy ötből öt pontot fogunk teljesíteni, önök pedig azt, hogy támogatnak bennünket. Szerintem ha öt vállalkozóból négy támogat bennünket, akkor vagyunk kvittek. Tartok tőle, hogy még nem ez a helyzet" - fogalmazott.

Orbán Viktor szólt arról is, hogy Parragh László kamarai elnöksége alatt is kötöttek megállapodásokat. A teljesített vállalások között említette, hogy a magyar gazdaság növekedése legyen az uniós átlag, míg a beruházási ráta legyen 25 százalék felett, a munkanélküliségi ráta 4 százalék környékén "billeg", a kormánynak van kifektetéspolitikája és támogatja a tőkeexportot.

Utóbbival kapcsolatban megjegyezte, mindig is csak azokat a belföldön sikeres magyar vállalkozókat tudja felmenteni "a kormányzati támogatottságban élvezett előny vádja" alól, akik fogják magukat és kimennek külföldre, és ott is bizonyítanak.

A miniszterelnök elmondta,

azt a megállapodást is betartották, hogy legyen jelentős vállalati adócsökkentés: 2010 óta az adóék hat százalékkal csökkent.
A miniszterelnök reagált a kamarai elnök beszédére. Elmondta, az olyan gazdaságfejlesztési lépés, mint a Puskás Aréna megépítése, értelmes volt, hiszen sokkal több kulturális és gazdasági esemény történik itt, mint sportesemény. Egy hibát sajnos be kell ismernem: a látogatottságot figyelve, sajnos kicsi, nagyobbat kellett volna építeni - jegyezte meg.

Segítséget kért a kamarától az uniós szabályok átvételével kapcsolatban, mondván a kelleténél gyorsabb és mélyebb uniós szabályátvétel csak akkor akadályozható meg, ha van egy másik szereplő, a kamara, amely az értelmes, ütemezett és kellő mértékű átvételben érdekelt.

Szólt arról is, hogy támadó futballban "nem lesz hiány", ez az év az áttörés éve, áttörni pedig csak támadással lehet.

Orbán Viktor elmondta, a magyar gazdaságpolitika filozófiai alapjai, leglényegesebb elemei nem fognak megváltozni, gazdasági stratégia és irányvonal szempontjából arra kell számítani, amit az elmúlt tizenöt évben megismerhettek. Mi vagyunk az adócsökkentés kormánya és azok is maradunk - jelentette ki a miniszterelnök.

Azt mondta: a Tax Foundation rangsorában Magyarországnak a hetedik legversenyképesebb adórendszere van a fejlett országok között. "Jogos, hogy miért nem az első, ezen kell dolgozni" - tette hozzá.

A kormányfő úgy fogalmazott, a közelmúltbeli bejelentésekből - különösen a gyermeket vállaló anyák élethosszig tartó személyijövedelemadó-mentességéből - látni lehetett, hogy a kormány olyan elemet emelt be az adórendszerbe, amely hosszabb távon determinálja azt. Tehát ebből nem lehet ki-be ugrálni - jegyezte meg Orbán Viktor.

Magyarországnak olyan adórendszere lesz, amelynek egy hármas kombináció adja az alapját: annak munkára, illetve család- és gyermekvállalásra kell ösztönöznie, továbbá alacsony adófizetésekkel, adókedvezményekkel kell mindezt megvalósítania
- hangsúlyozta a miniszterelnök.

Kifejtette: a családi adókedvezményekkel már elindultak ebbe az irányba, de az élethosszig tartó adókedvezmény bevezetésével az adórendszer struktúrája nem lesz megváltoztatható, mert "elvenni már nem lehet" azoktól az élethosszig tartó adókedvezményt, akik egyszer már megkapták azt.

Hosszabb távon is erre az adórendszerre érdemes berendezkedni - emelte ki a kormányfő.

A kiszámíthatóság szempontjából Orbán Viktor a munkahelyteremtést nevezte a legfontosabbnak. "Tehát nem fordulunk vissza szocialista irányba", nem akarunk visszahozni nemlétező pénzek költségvetési osztogatásával egy szociális alapú, segély alapú gazdasági rendszert
- mondta.

Leszögezte: kifejezetten munkaalapú rendszerben gondolkodnak, a teljesítményt akarják jutalmazni, elismerni és megbecsülni, ezért tájékoztatása szerint a munkahelyteremtés továbbra is a kormány legfontosabb céljai közt szerepel.

A kormányfő nem ért egyet azokkal, akik azt mondják, hogy elfogyott a magyar munkaerő Magyarországon, elemzéseik szerint van még körülbelül 300 ezer magyar állampolgár, aki munkába állítható. Ehhez persze képzések, egy területileg kiegyensúlyozottabb gazdaságpolitika, sok minden kell, "de még legalább 300 ezer olyan honfitársunk van, aki úgy tűnik, hogy akarna is dolgozni, de még nem találja meg ehhez a lehetőséget" - fogalmazott.

Orbán Viktor kitért arra is, hogy a harmadik pillére a gazdaságpolitikának, amely állandó lesz a következő időszakban, a vállalkozások támogatása.

Világos, komoly politikai elhatározásként beszélt arról, hogy

a Széchenyi Kártyán keresztül 320 milliárd forintot adnak a vállalkozásoknak, és ennek nagyságrendjét érzékeltetve ismertette, hogy a háromgyerekes anyák élethosszig tartó szja-mentessége 150 milliárd forintot jelent évente.
Orbán Viktor azon meggyőződésének adott hangot, hogy ha a vállalkozásokat nem becsülik meg, nem ismerik el, nem támogatják, és nem teszik világossá, hogy "miután magángazdaságban élünk, ők működtetik az egész gazdaságot, nem pedig az államgépezet, és nem a politika", akkor az ország hatékonysága és gazdasági ereje csökkenni kezd.

Ezért a kormány továbbra is támogatni fogja a vállalkozásokat, és értéknek tekinti a magyar vállalkozók munkáját - hangsúlyozta a kormányfő.

Emlékeztetett: három háborús évben a 2021-es évhez képest plusz 400 milliárdot "pumpáltak bele" a gazdaságba a vállalkozások támogatására.

A kormány tervei szerint idén az áttörés vonatkozik a vállalkozásokra is, a 2024-es évhez képest 1730 milliárd forinttal több pénzt juttatnak a vállalkozókon - elsősorban kkv-kon - keresztül a magyar gazdaságba. Ez majd ötven százalékos növekedés
- mutatott rá Orbán Viktor.

Megemlítette azt is, hogy Magyarország nem lehet sikeres, ha nem tart lépést a világban zajló technológiai váltással. Ezért azokat a külföldi tőkeberuházásokat kell támogatni Magyarországon, amelyek ebben a technológiai váltásban segítik a magyar gazdaságot.

A kormány pénzügyi felelősségéről szólva úgy értékelt: akármi is történik a világban, az adósságszolgálat leszámítása után a költségvetésnek egyensúlyban kell lennie, mert ha az elsődleges hiány is negatívba megy, az olyan pénzügyi instabilitást okozhat az országban, amit nem engedhetünk meg magunknak.

A miniszterelnök felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány az elmúlt 15 év minden választási évében csökkentette a költségvetési hiányt. Ez jól mutatja, hogy "elkötelezettek vagyunk a pénzügyi fegyelem irányába".

Kitért a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson 26 tagország által elfogadott dokumentumra, amelyet egyedül Magyarország nem írt alá.

Hangsúlyozta, hogy jó oka volt arra, hogy megvétózza a dokumentumot, amely valójában arról szól, hogy a következő időszakban még több fegyvert és pénzt kell küldeni Ukrajnába.

Kijelentette: Magyarország három évig harcolt azért, hogy ki tudjon maradni a háborúból, az utolsó pillanatban, amikor az amerikaiak végre a mi pozíciónkban vannak, ezt a nemzeti pozíciót feladni "több mint hiba, bűn lett volna". Három évig küzdöttünk a nemzetközi támadásokkal szemben, hogy ne sodródjunk bele a háborúba. Nem küldtünk fegyvert és nem adtunk pénzt, csak humanitárius célokra. Az utolsó pillanatban akármilyen nyomás is van rajtunk, ezt hiba lenne föladni
- szögezte le.

A miniszterelnök jelezte: a háború három éve alatt a magyar gazdaság elvesztett 20 milliárd eurót. Ezért ha van ország, amelyik "igazán húsbavágó módon" érdekelt abban, hogy a háborúnak minél hamarabb vége legyen, akkor az Magyarország.

Örüljünk - tette hozzá, hogy végre egy a mi méreteinket jelentősen meghaladó súllyal rendelkező nagyhatalom, az Egyesült Államok mondja ugyanazt, amit mi, és "ne engedjünk annak az európai szirénhangnak", hogy küldjünk fegyvert, pénzt, hanem "védjük meg magunkat, maradjunk ki ebből".

A háború után várható helyzetről szólva kiemelte:

a magyar biztonság miatt nem kell aggódnunk, mert a háború után is lesz NATO, Magyarország pedig tagja annak. Sőt, a NATO két legnagyobb hadseregének tulajdonosa, az Egyesült Államok és Törökország, Magyarország két legszorosabb szövetségese.

A második dolog, ami biztosan lesz a háború után, az az Egyesült Államok és Magyarország közötti stratégiai szövetség. Ez politikailag már létrejött, a gazdasági formáját most adjuk meg éppen - mondta Orbán Viktor, jelezve, hogy lesz egy magyar-amerikai gazdasági együttműködési csomag, amely jelentős segítséget jelent majd a magyar gazdaságnak.

Ez még akkor is jó nekünk, ha közben lesz egy vámháború, amin, mint minden európai uniós ország, Magyarország is veszíteni fog.

Orbán Viktor leszögezte, az Európai Unióban olyan léptékű váltásra van szükség, amelyre 20-30 éve nem volt példa: a fiskális konzervativizmus helyett egy fejlesztő állam logikájára kell az EU-nak átállnia.

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!