A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a döntés értelmében az ÉKM lesz az, amely az adásvételi szerződés megkötése és a tulajdonjog bejegyezése után levezényli a fővárossal a tárgyalásokat "a jó megállapodás és az együttműködés reményében".
Van egy ütemterv az adásvételi szerződés mellékleteként, ami meghatározza, hogy mikor milyen lépés következik - mondta.
Kiemelte, hogy miniszteri biztost fog kijelölni a tárgyalások lefolytatására és a tárca különböző feladatainak összefogására.
Lázár János szerint az első és legfontosabb kérdés, ami nem direkt az adásvételi szerződésből következik, az a terület jelenlegi állapotának megszüntetése, amihez együttműködésre van szükség a fővárossal.
A feladat az, hogy kijelöljék azokat a területszakaszokat, ahol a MÁV továbbra is közlekedési tevékenységet fog végezni - mondta.
A fejlesztést támogatni akarjuk, ezért a MÁV korrekt formában, a szükséges és minimális mértékben fogja igénybe venni a területet - mondta.
Hozzátette: a másik felelősség annak az érvényesítése, hogy ez egy rendezett telek legyen mielőtt a terület fejlesztése megkezdődne.
Lázár János szerint az arab befektetővel kötöttek egy informális megállapodást, ami azt jelenti, hogy 25 milliárd forintig ő takarítja el a szemetet, ami a területen van.
Ez azt jelenti, hogy amikor a főváros tulajdonába kerül a terület, a MÁV-os területek kijelölésével párhuzamosan a fővárosnak 25 milliárd forintig azonnal el kell kezdenie elszállítani a területről a 330 ezer köbméter szemetet - hangoztatta.
Hozzátette, hogy a 25 milliárd forint feletti részről tárgyalnak majd. "Készek vagyunk mi is ebben természetesen részt venni, de amiben nem tudunk engedni az az, hogy a területről a hulladékot az új tulajdonosnak úgy, ahogy ezt az arab befektető megtette volna, az adásvételi szerződés megkötését követően azonnal meg kell kezdeni elszállítani" - fogalmazott.
Lázár János azt mondta, hogy nem a minisztérium dolga, hogy a fővárosnak ehhez miből lesz pénze, de minden szükséges adminisztratív jogtechnikai segítséget megadnak a hulladék elszállításához.
A miniszter hangsúlyozta: "biztos, hogy amikor a tulajdonjogát a fővárosnak bejegyzik, másnap reggel a főpolgármesternek meg kell kezdenie a szemét elszállítását, minden további együttműködés és minden további fejlesztés annak a feltételében valósulhat csak meg, hogyha a főváros a szemetet elviszi".
Fotó: MTI/Archív
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!