Magyar Bankszövetség: a pénzügyi szektor meghatározó szerepet vállal a gazdaság működtetésében

Gazdaság, 2025.05.09

A pénzügyi szektor meghatározó szerepet vállal a gazdaság növelésében, működtetésében és a közterhek viselésében - közölte a Magyar Bankszövetség pénteken az MTI-vel.

A szervezet éves testületi ülésén elfogadott közlemény szerint a bankszektor stabil támasza a gazdaság válságokat követő újraindításnak is. Emlékeztettek, hogy az idén önkéntes vállalásként eltekintenek a lakossági számlavezetési díjak inflációt követő emelésétől, ingyenesen biztosítják az alapszámlát, rendszeresen tájékoztatnak a kedvező bankszámlacsomagokról, 5 százalékos kamatplafont vezetnek be a fiatalok első zöld lakásának jelzáloghitelére, a babaváró termékhez méltányossági alapú megoldást kínálnak, csökkentik a kamatokat a Széchenyi hitelprogramban, és ATM-eket telepítenek minden 2000 fősnél nagyobb településre.

A bankszövetség kiemelte a nemzetközi folyamatok jelentőségét is, mert szerintük ezek alapjaiban határozzák meg a magyar gazdaság kibontakozási lehetőségeit. A világrend változékony, a pénzügyi piacok globalizálódnak, de a saját erőn alapuló belföldi fejlődést a magyarországi székhelyű pénzügyi szolgáltatók teszik lehetővé - emelték ki. Ők azok, akik a legelkötelezettebbek az itteni ügyfelek iránt, így elsősorban az ő szerepüket kell erősíteni, megszabadítva őket extra terhektől - tették hozzá.

Jelentős eredményként értékelik, hogy az ezredforduló óta a magyar bankszektor mérlegfőösszege 900 százalékkal, a vállalati hitelállomány pedig ötszörösére nőtt, de közben a bankok több mint 8 ezer milliárd forint adót és járulékot fizettek a költségvetésnek.

Hangsúlyozták: a bankszektortól gyakran külföldön is túl sokat várnak el, de közben a működési környezetüket úgy kell alakítani, hogy az ne veszélyeztesse a gazdaságtámogató képességüket.
A közlemény szerint a magyar finanszírozási programok széleskörűek, a kormánnyal, a Magyar Nemzeti Bankkal (MNB) és a társszervezetekkel együttműködve kiszámítható, kedvezményes programok és támogatási csatornák jöttek létre. A könnyű hozzáférést támogathatják az elektronikus pénzügyi szolgáltatások, ha olcsón állnak a piaci szereplők rendelkezésére. Hozzátették, hogy a készpénz szerepét ugyanakkor újra kell gondolni, mert annak folyamatos biztosítása és használata költséges.

A bankszövetség bízik abban, hogy a körülmények kedvezően alakulnak, az együttműködések pedig folytatódnak mind a kormányzati szervezetekkel, mind a jegybankkal és az Országgyűléssel. A bankszektor mindig nyitott a párbeszédre, és támogatóan áll a partnerintézmények céljaihoz - olvasható a szervezet közleményében.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!