Az elemzés szerint a lakáspiacon lényegesen javult a lakásvásárlási kedv az új otthonteremtési támogatásoknak, a kedvezőbb kamatkörnyezetnek és a gazdasági klíma oldódásának köszönhetően. A CSOK Plusz tavalyhoz képest 10-20 ezerrel növelheti a lakástranzakciók számát, éves szinten összesen 120-130 ezer lakóingatlan cserélhet tulajdonost.
Az MBH a kereslet élénkülésével magyarázta, hogy a becslésük szerint egy év alatt reálértéken 3,6 százalékkal drágultak a lakások Magyarországon. A folyamat várhatóan az év további részében sem áll meg, de a drágulás mértéke 10 százalék alatt maradhat. A hitelezési lendület élénküléséhez mind keresleti, mind kínálati oldalon adottak a feltételek, és a lakásbérleti díjak emelkedése is folytatódhat - írták.
A lakáspiaci élénkülés ellenére az újlakás-építések trendje egyelőre még csökkenést mutat: mind az első fél évben épült új lakások számában, mind a kiadott építési engedélyek és bejelentések számában egyaránt 18 százalékos a visszaesés 2023 azonos időszakához képest. Az adatok alapján az lászik, hogy tovább folytatódik az évek óta tartó csökkenő dinamika, és ez alapján 2024-ben még a tavalyinál is kevesebb új lakás épülhet Magyarországon, számuk 15-20 ezer között mozoghat - mutattak rá a közleményben.
Az MBH második negyedéves lakáspiaci kitekintője a társaság honlapján olvasható.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!