Mit kell tudni az impregnált rétegelt lemezről?

Gazdaság, 2019.05.28

A faipar nagyon sok területén lehet hallani az impregnált, impregnálás kifejezéseket. De tudjuk-e, hogy mit jelentenek? Milyen egy rétegelt lemez impregnálásának a folyamata Ismerjük-e a végeredményt?

OSB futár Mi az impregnálás?

A telített fa, más szóval impregnált fa egy állapotot és egy folyamatot is jelöl. Az iparban mikor konzerválnak egy nyers faipari anyagot impregnáló eljárással, egy tartósabb, rovaroknak, gombáknak, időjárásnak jobban ellenállóbb szerkezetű faanyagot kapnak. Vagyis nő a fa élettartama, tartóssága. De az impregnált faanyag is viseli a fa tulajdonságait, vagyis hajlamos lehet az alakváltozásra, például hosszanti repedés jelenhet meg. Ha ez zavaró, vásároljunk és használjunk tömbösített alapanyagokat. A folyamat viszonylag egyszerű. Például egy fenyőből nyert rétegelt lemez impregnálása esetében először telítik a faanyagot, majd ezt követően vákuumot hoznak létre, közben pedig nagy nyomásnak teszik ki a fenyő rostjait, hogy azok maguk közé préseljék a konzerváló szert.

Ha ezt a darab faanyagot az impregnálási eljárást követően méretre vágják, akkor a vágott részét újra kell kezelni a tartósabb konzerválás érdekében. Miért? Mert a konzerváló szer a nyomás hatására csak a fa felső 2-3 centiméteréig jut el. Vágással a fa vágott felülete nem lesz impregnálva, ugyanez érvényes az OSB lapokra is! Az impregnálás nem jelent egyben fényvédelmet is! A konzerváló anyaggal telített fa nem rendelkezik UV védelemmel. Ha olyan helyen használjuk fel a rétegelt lemezt, ahol napsugárzás éri, akkor a felületét kezeljük lazúrral. Az impregnált faanyag csak vízlepergető hatással bír, ha teljes mértékben vízállóvá kívánjuk tenni, akkor kezeljük akril latex festékkel a felületét. Ez a típusú festékanyag beszivárog a fa repedéseibe, védelmet alkotva a víz ellen, ami így nem tud bejutni a lemez belsejébe. A két eljárással egy rendkívül tartós rétegelt lemezt kaphatunk az impregnált tulajdonság mellett.

Mire használható fel az impregnált rétegelt lemez?

Vegyük például a könnyűszerkezetes épületek építését, ahol a falak és a padlózat párnafái elég gyakran készülnek impregnált faanyagokból. De példaként említhetjük még a nyitott szerkezetű garázsokat, kerti pavilonokat, teraszok tetejeit, kerti kuckókat felnőtteknek, ezen építmények kültéri burkolatainál mind-mind találkozhatunk telített rétegelt lemezekkel, OSB
lapokkal, lambériákkal. A rétegelt lemezek több kivitelezésben, méretben kaphatóak. Legyen szó hagyományos, csak impregnáláson átesett rétegelt lemezről, vagy a teherautók platójához is felhasználható csúszásmentes rétegelt lemezről, mind nagyon népszerű faipari termékek. Minőségük leginkább a ragasztott falapok számától és vízállóságától függnek. De egy kellően alapos felületkezelés után szinte minden területen bevethetőek.
(Webrádió)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!