Növekvő forgalomban csökkent a BUX a héten

Gazdaság, 2020.09.27

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX növekvő forgalom mellett 31 933,26 ponton zárta a hetet, 1658,25 ponttal, azaz 4,94 százalékkal alacsonyabban a múlt pénteki zártóértékénél.

A részvénypiac forgalma 72,967 milliárd forint volt az előző heti 47,072 milliárd forint után. A vezető részvények a Richter kivételével gyengültek.

Az Equilor Befektetési Zrt. az MTI-nek küldött heti összefoglalójában kiemelte, hogy folytatódott a csökkenés a magyar részvénypiacon.

A hétfői kereskedésben magas forgalommal estek a hazai papírok, az OTP piacán rég nem tapasztalható eladói nyomás volt. Csütörtökön pedig a Molt ütötték meg, nagy forgalommal zuhant, szignifikánsan letörte az 1600 forintos támaszt. Ezen a héten a Magyar Telekom részvényárfolyamára inkább az oldalazás volt jellemző. A hazai blue chipek közül egyedül a Richter tudott emelkedni, így a 6800 forintos szint felett kapaszkodott meg, a rövid távú technikai kép pozitív, a következő állomás 7 ezer forintnál lehet - ismertették.

Az elemzésben emlékeztettek arra, hogy kedden tartott kamatdöntő ülést a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A kamatszinteken a várakozásoknak megfelelően nem változtattak, de a megjelent közlemény több fontos, új információt tartalmazott. A jegybank elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása. Ez egyfajta üzenet arra vonatkozóan, hogy nem tévesztik szem elől az inflációs célokat, ugyanakkor továbbra is dezinflációs hatásokat várnak az idei év utolsó negyedévében.

Megjelentek a friss inflációs jelentés keretszámai, az idei évre 5,1-6,8 százalékos gazdasági visszaesést várnak a döntéshozók, amelyet jövőre 4,4-6,8 százalékos bővülés követhet. Felfelé, az idén 3,2-3,3 százalékosról 3,5-3,6 százalékosra módosították az inflációs prognózist, jövőre 3,4-3,6 százalékos, 2022-ben 3 százalékos drágulást várnak. A jegybank várakozásai szerint a GDP-arányos költségvetési hiány 7,0-7,5 százalékos lehet idén, az államadósság értelemszerűen emelkedik, azonban 2021-től ismét csökkenő pályára állhat - fűzték hozzá.

Felidézték, hogy a csütörtökön tartott betéti tenderen 0,6 százalékról 0,75 százalékra emelte a kamatot a jegybank, és minden ajánlatot befogadott. A lépést a felfelé mutató inflációs kockázatokkal magyarázták, a forint erősödött a bejelentésre. Az egyhetes betéti tenderek kamatszintjéről és a befogadott mennyiségről minden héten döntenek, így amennyiben a nemzetközi befektetői hangulat javul a következő időszakban, elképzelhető, hogy visszatérnek a 0,6 százalékos szinthez. Mindenesetre jól látszik, hogy a keddi közleményben hangsúlyozott árstabilitási célok valóban prioritást élveznek, az euró-forint árfolyamában 365-370 között lehet az a pont, ahol valamilyen formában beavatkozik a jegybank.

Kitértek arra is, hogy Orbán Viktor miniszterelnök szombaton bejelentette a hiteltörlesztési moratórium folytatását, amely már nem lesz általános érvényű. Így a gyermeket nevelő szülők, a nyugdíjasok, a munkanélküliek, a közfoglalkoztatottak lesznek a kedvezményezettek, számukra 6 hónappal hosszabbítják meg a moratóriumot. Vállalati oldalon a legalább 25 százalékos árbevétel-csökkenést elszenvedő cégek vehetnek részt a programban június 30-ig.

Heti összevetésben csak a Richter erősödött, részvényeinek árfolyama a múlt heti zárás óta 1,44 százalékos erősödéssel 6705 forintra nőtt, több mint 10,10 milliárd forintos forgalom mellett.

A legnagyobb mértékben az OTP árfolyama esett, részvényei a pénteki záráskor 8985 forintot értek. Heti forgalma meghaladta az 50,33 milliárd forintot.

Jelentősen gyengült a Mol is, a pénteki 1559 forintos záróérték 4,36 százalékos árfolyamcsökkenést jelent heti összevetésben. Forgalma 9,61 milliárd forintot tett ki.

A Magyar Telekom részvényei 0,81 százalékkal 367 forintra gyengültek a pénteki zárásban. A heti forgalom 922 millió forintot ért el.

A kis- és közepes részvények indexe, a BUMIX 3263,45 ponton zárt. A múlt péntekhez képest 116,65 pontos, vagyis 3,45 százalékos csökkenéssel zárt a hetet.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!