Tőzsde - Csökkenéssel nyithat Európa

Gazdaság, 2021.07.14

Enyhe csökkenéssel nyithatnak a főbb nyugat-európai értéktőzsdék szerdán.

Az IG Market elemzői arra számítanak, hogy a londoni FTSE-100 mutató 7 ponttal, a frankfurti DAX-30 index 27 ponttal, a párizsi CAC-40 index pedig 3 ponttal eshet a nyitásban.

Kedden jórészt csökkenéssel zártak a tőzsdék Európában és New Yorkban is a vártnál erősebb amerikai inflációs adatok láttán, de az aggodalmakat tompította, hogy jól indult a gyorsjelentési szezon, több nagyvállalat is a vártnál jobb eredményekről számolt be.

Az Egyesült Államokban tizenhárom éve nem látott mértékben nőttek a fogyasztói árak júniusban, az éves összevetésű maginfláció pedig 1991 novembere nem volt ilyen magas. A vártnál jóval magasabb adatok felszították azokat az aggodalmakat, hogy egy gyorsabb újranyitás közepette túlfűtötté válik a gazdaság, ami arra kényszerítheti a jegybank szerepét betölte Federal Reserve döntéshozóit, hogy az eddig feltételezettnél hamarabb szigorítsák a rendkívül laza monetáris politikát.

Közgazdászok továbbra is úgy hiszik, hogy a magasabb infláció átmeneti jelenség, mivel júniusban is a meredek emelkedési ütem több mint egyharmada a használt teherautók és személygépjárművek rendkívül erős drágulásának volt betudható. A jegybank szerepét betöltő Federal Reserve döntéshozói, élükön Jerome Powell elnökkel egyelőre szintén kitartanak azon véleményük mellett, hogy átmeneti jelenség a magas infláció, hamarosan enyhül az árnyomás, ahogy az amerikai és más nagy gazdaságokban egyre inkább helyre áll a megszokott rend.

Európában szerdán nem várható fontosabb vállalati gyorsjelentés. Az uniós statisztikai hivatal délelőtt közli a májusi ipari termelési adatokat, Hollandiában, Svédországban és Nagy-Britanniában pedig a júniusi inflációs adatsorokat teszik közzé.

Ázsiában és a csendes-óceáni térségben túlnyomórészt csökkentek a vezető indexek szerdán.

A Morgan Stanley Capital International által számított, Japánt kivéve az ázsiai részvénypiacok árfolyam-alakulását mérő index (MSCI Asia ex Japan) közép-európai idő szerint reggel nyolc óra körül 0,19 százalékos mínuszban, 684,46 ponton állt. Sydney-ben 0,37 százalékos pluszban, viszont Tokióban 0,44 százalékos mínuszban zárt a tőzsde. Szöulban 0,26 százalékos, Sanghajban 0,95 százalékos, Hongkongban pedig 0,51 százalékos mínuszt, míg Sencsenben 0,04 százalékos pluszt mutatott az irányadó index nyolc óra körül.

A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára csökken.

A szeptemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,22 százalékos mínuszban, 76,32 dolláron, az augusztusi szállítású WTI pedig 0,29 százalékos veszteségben, 75,03 dolláron forgott szerda reggel nyolc óra körül.

Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 0,21 százalékkal, 1811,18 dollárra, az augusztusi szállítású aranyé pedig 0,19 százalékkal, 1813,30 dollárra nőtt a New York-i árupiacon.

Kedden a londoni FTSE-100 mutató, a frankfurti DAX-index és a párizsi CAC-40 index egyaránt 0,01 százalékos, a madridi IBEX 1,38 százalékos, a milánói FTSE MIB pedig 0,50 százalékos mínuszban fejezte be a napot. Viszont a hatszáz legnagyobb európai vállalat árfolyamának változását követő Stoxx Europe 600-as index 0,03 százalékos pluszban, 460,96 ponton zárt, de napközben 461,38 ponton újabb történelmi csúcson is járt. Az euróövezeti gyűjtőindexek közül az EuroStoxx50 0,03 százalékos pluszban zárt.

New Yorkban a Dow Jones ipari átlag 0,31 százalékos, az S&P 500-as mutató 0,35 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,38 százalékos mínuszban fejezte be a kereskedést. A határidős indexek mérsékelt csökkenést valószínűsítenek a szerdai nyitásra.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!