Tőzsde - Csökkenéssel zártak a főbb nyugat-európai tőzsdék

Gazdaság, 2019.03.20

Csökkenéssel zártak a főbb nyugat-európai tőzsdék szerdán, a hangulatot a Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnésével kapcsolatos bonyodalmak rontották.

A londoni FTSE-100 mutató 0,45 százalékos, a frankfurti DAX-index 1,57 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 0,80 százalékos mínuszban zárt. Milánóban 0,47 százalékkal, Madridban pedig 0,91 százalékkal esett az irányadó tőzsdemutató. A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,90 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,86 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 1,07 százalékkal csökkent.

Theresa May brit miniszterelnök szerdán hivatalosan kezdeményezte az Európai Uniónál a brit EU-tagság jövő pénteken esedékes megszűnésének (Brexit) elhalasztását június 30-áig. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke lehetségesnek nevezte a Brexit rövid távú halasztását, de kijelentette, ehhez a londoni parlamentnek el kell fogadnia az EU-val elért megállapodást, amelynek újratárgyalását kizárta. A brit törvényhozás azonban eddig kétszer - jelenlegi formájában múlt kedden - nagy többséggel elvetette a kilépésről szóló megállapodást.

A befektetők óvatosak amiatt is, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve nyíltpiaci bizottsága - kétnapos ülését lezárva közép-európai idő szerint este hét órakor teszi közzé - döntéseit és előrejelzését. A piacok biztosra veszik, hogy ezúttal nem lesz kamatemelés, a kulcskérdés csak az, hogy milyen irányt valószínűsítenek a döntéshozók az idei és a jövőre évre.

Felborzolta a kedélyeket és majdnem 2,5 százalékos mínuszba taszította az európai autógyártókat az a sajtóértesülés, miszerint az Egyesült Államokat aggasztja, hogy Kína elutasítani látszik a kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon napirendre került amerikai követeléseket. Az amerikai delegáció vezetői, Robert Lighthizer kereskedelmi főképviselő és Steven Mnuchin pénzügyminiszter, a jövő héten Pekingbe utaznak, hogy egyeztessenek Liu He kínai miniszterelnök-helyettessel.

A vállalatokat tekintve a Bayer német vegy- és gyógyszeripari konszern zuhanórepülésre váltott a frankfurti tőzsdén arra a hírre, hogy amerikai leányvállalata, a Monsanto Roundup nevű gyomirtójáról újabb amerikai bíróság mondta ki, hogy rákkeltő hatású az emberre nézve. A Bayer 10,09 százalékos mínuszban zárt, de napi mélypontján 13,20 százalékos veszteségben, 60,5 eurós áron forgott.

A BMW német autógyártó közel 5 százalékos mínuszban zárt a kereskedést, miután bejelentette, hogy a nyereség további csökkenésére számít az idén, és 12 milliárd eurós költségcsökkentési tervet hajt végre a következő négy évben a nagy volumenű beruházások és az árfolyamhatások ellensúlyozására.

New Yorkban az európai tőzsdezárás idején a Dow Jones ipari átlag 0,70 százalékos, az S&P 500-as index 0,59 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,53 százalékos mínuszban állt.

A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) drágul. A legközelebbi, májusi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,83 százalékos pluszban, 68,17 dolláron, a WTI pedig 1,11 százalékos nyereségben, 59,95 dolláron forgott.

A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára áprilisi szállításra 0,44 százalékkal 1300,80 dollárra esett.

Egy euróért 1,1351 dollárt adtak a nemzetközi bankközi piacon, 0,02 százalékkal gyengült a közös európai fizetőeszköz.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!