Tőzsde - Csökkenéssel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdeindexek

Gazdaság, 2021.03.19

Csökkenéssel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdeindexek pénteken, miután a kötvényhozamok megugrása ismét felszította a magas részvényárfolyamok miatti aggodalmakat, és csapást mért a kockázatos eszközökre az is, hogy a Federal Reserve nem hosszabbította meg a bankokra vonatkozó tőkekövetelményeket lazító, a járvány miatt bevezetett szabályt.

A londoni FTSE 100 index 1,05 százalékos, a frankfurti DAX-index ugyancsak 1,05 százalékos, a párizsi CAC-40 index 1,07 százalékos, a milánói FTSE MIB 0,66 százalékos, a madridi IBEX pedig 1,53 százalékos mínuszban fejezte be a kereskedést. A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,75 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,76 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 0,79 százalékkal esett.

A nap vesztese a bankszektor volt, alindexe 2,1 százalékkal esett. Az ágazatot érzékenyen érintette, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve váratlanul bejelentette, nem hosszabbítja meg azt a szabályt, amelynek alapján nem kellett beszámítani a bankok tőkeáttételi mutatójába egyes eszközöket, köztük az állampapírokat. Ezt a szabályt tavaly április 1-jétől egyéves időtartamra vezette be a Fed annak érdekében, hogy csillapítsa a koronavírus-járvány által keltett pénz- és tőkepiaci kilengéseket.

Pénteken több európai ország, köztük Franciaország és Németország is újraindította az AstraZeneca vakcinájának felhasználását, miután az Európai Unió és Nagy-Britannia gyógyszerfelügyeleti hatóságai azt tanácsolták, hogy folytassák az oltást. Az európai ügynökség további vizsgálatokat tart szükségesnek a néhány esetben jelentett véralvadási problémák miatt, de megítélése szerint az oltóanyag biztonságos és hatásos, előnyei továbbra is felülmúlják a lehetséges mellékhatások kockázatait.

Az európai tőzsdezárás idején New Yorkban a Dow Jones ipari átlag 0,49 százalékos mínuszban, míg az S&P 500-as index 0,13 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,82 százalékos pluszban állt.

A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára emelkedik, de múlt hét péntekhez képest így is több mint 8 százalékkal csökkent.

A májusi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 1,63 százalékos pluszban, 64,31 dolláron, az áprilisi szállítású WTI pedig 2,00 százalékos nyereségben, 61,20 dolláron forgott este fél hat után.

A héten nyomást gyakorolt az olajárakra, hogy erősödött a dollár és az AstraZeneca vakcinájának felfüggesztése miatt több európai országban lassult az oltási kampány. Az Egyesült Államok és az Oroszország közötti feszültség növekedése ugyancsak fokozta az aggodalmat a befektetők körében.

Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 0,11 százalékkal, 1738,36 dollárra kúszott fel, az áprilisi szállítású arany pedig 0,38 százalékos pluszban, 1739,10 dolláron forgott a New York-i árupiacon.

A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,1905 dollárt adtak, 0,08 százalékkal gyengült a közös európai fizetőeszköz.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!