Tőzsde - Emelkedéssel zártak a főbb nyugat-európai tőzsdemutatók

Gazdaság, 2019.02.12

Emelkedéssel zártak a főbb nyugat-európai tőzsdék kedden, a kedvező piaci hangulat alapvetően az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalásokat övező bizakodásnak volt köszönhető.

A londoni FTSE-100 mutató 0,06 százalékos, a frankfurti DAX-index 1,01 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 0,84 százalékos pluszban fejezte be a kereskedést. Milánóban 1,12 százalékkal, Madridban pedig 0,52 százalékkal emelkedett az irányadó tőzsdemutató.

A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,46 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,45 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 0,79 százalékkal ugrott meg.

A nap nyertesei az autógyártók voltak a kedvező vállalati beszámolók és az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalásokba vetett remények hatására. A Michelin francia gumiabroncsgyártó 13 százalékkal drágult, miután az idei évre vonatkozó előrejelzései meghaladták az elemzők várakozásait.

A holland Randstad, a világ második legnagyobb humánerőforrás szolgáltatója 4,7 százalékkal drágult a vártnál jobb negyedik negyedéves eredményeinek köszönhetően. A vállalat közölte, hogy az egyes európai piacokon tapasztalt lassulás nem húzódott át idénre.

A befektetőket felvillanyozta az a hír is, hogy az amerikai kongresszusban megállapodásra jutottak a kormányzati működéshez szükséges költségvetésről, így valószínűleg nem lesz újabb kormányzati leállás.

Pekingben hétfőn kezdődtek meg a szakértői szintű tárgyalások Kína és az Egyesült Államok között, a napirenden ezúttal a szellemi tulajdonjogok kérdése szerepel. A magas szintű egyeztetéseket csütörtökön és pénteken tartják, ezeken amerikai részről Robert Lighthizer kereskedelmi főképviselő és Steven Mnuchin pénzügyminiszter, kínai részről pedig Liu He miniszterelnök-helyettes és Ji Kang, a kínai jegybank kormányzója vesz részt.

Mnuchin és Lighthizer már kedden megérkezett a kínai fővárosba, miközben Donald Trump amerikai elnök a Twitteren jelezte, hogy nem feltétlenül ragaszkodik a március 1-jei határidőhöz. Elvileg eddig kellene megállapodásra jutni a két országnak, vagy különben bevezetik a drasztikusan megemelt pótvámokat.

New Yorkban az európai tőzsdezárás idején, a Dow Jones ipari átlag 1,31 százalékos, az S&P 500-as index 1,19 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 1,36 százalékos pluszban állt.

A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) drágul.

Az áprilisi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 1,97 százalékos pluszban, 62,72 dolláron, a márciusi WTI pedig 1,66 százalékos nyereségben, 53,28 dolláron forgott kedd kora este.

A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára áprilisi szállításra 0,13 százalékkal 1313,60 dollárra nőtt.

Egy euróért 1,1321 dollárt adtak a nemzetközi bankközi piacon, 0,38 százalékkal erősödött a közös európai fizetőeszköz.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!