Varga Mihály: a gazdaság működésének alapfeltétele a gazdasági szereplők közötti bizalmi kapcsolat

Gazdaság, 2026.05.27

A gazdaság megfelelő működésének egyik alapfeltétele, hogy a gazdasági szereplők között bizalomra épülő, élő kapcsolat legyen, ebben pedig meghatározó szerepe van a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának (MKIK) - mondta Varga Mihály jegybankelnök a kamara alapításának 175. évfordulójának alkalmából rendezett emlékérme-kibocsátáson szerdán Budapesten.

Varga Mihály - MNB
Varga Mihály elmondta, hogy a kamarák fontos és felelősségteljes szerepet töltenek be a gazdasági szereplők közötti bizalom erősítésében, valamint a vállalkozások érdekeinek képviseletében a döntéshozók felé.

A jegybankelnök kitért arra, hogy az MNB új vezetése tavaly márciusban két fő célt tűzött ki, az intézmény működésének racionalizálását és hatékonyságának növelését.

A szemlélet fontos eleme, hogy a jegybank olyan együttműködések kialakítására törekszik a magyar gazdaság szereplőivel, amelyek kézzelfogható, gyakorlati haszonnal járnak.

Az MKIK-val kötött megállapodásról szólva elmondta: elindították az ország egyik legszélesebb bázisú konjunktúrakutatását. Az 1000-1500 vállalat megkérdezésén alapuló havi rendszerességgel készülő felmérés pontos képet ad a gazdasági hangulat és a gazdasági kilátások alakulásáról - mutatott rá.

Reményét fejezte ki, hogy az MNB és az MKIK együttműködése kézzelfogható eredményekkel jár majd, erősítve a gazdaság stabilitását és a fenntartható növekedést.

Az elmúlt időszakban együttműködési megállapodást kötöttek a Magyar Bankszövetséggel és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságával is. Utóbbi együttműködés célja a szerencsejátékok és a kriptoeszközök hatékony szabályozásának támogatása, és a kockázatokra történő figyelemfelhívás.

Nagy Elek, az MKIK elnöke hangsúlyozta: a kamarai hálózat 175 éve a magyar vállalkozások érdekeit és fejlődését szolgálja. A kamara tevékenységének középpontjában jelenleg az innováció, a kutatás-fejlesztés, az exportképesség növelése és az adatvezérelt döntéshozatal támogatása áll - tette hozzá.

Kitért a jegybankkal kialakított együttműködésre is, amelynek keretében közös programokat indítottak, egyebek mellett konjunktúraelemzéseket és a minimálbérrel kapcsolatos felméréseket.

Az együttműködés egyik legfontosabb elemének nevezte a februárban létrehozott Innovációs Koalíciót, amelynek célja, hogy megbecsülést adjanak az exportképes, innovatív magyar vállalkozásoknak, amelyek többletértéket képesek teremteni. A kezdeményezéshez két minisztérium is csatlakozott - tette hozzá.

A jegybank az MKIK alapításának 175. évfordulója alkalmából a közgyűlés napjára időzítve színesfém emlékérmet bocsátott ki, amely a csütörtöktől vásárolható meg a Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában és webáruházában, magánszemélyenként legfeljebb három példányban.

A kamara MTI-nek küldött közleménye szerint a 6000 darabban kibocsátott emlékérme előlapján Magyarország címere, az államiság, a közösség szimbóluma látható, hátlapján pedig a Kárpát-medence stilizált térképe, rajta pontokkal jelölve a kamarai rendszer 11 alapítóvárosa.

Az emlékérme elsődleges szerepe az értékközvetítés és a figyelemfelhívás, fizetőeszközként való használata kerülendő, a rajta szereplő névérték a gyűjtői érték megőrzését szolgálja - hívta fel a figyelmet a jegybank.

Fotó: MTI/Archív
(MTI)


Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!