Elhunyt Marina Von Neumann Whitman, Neumann János lánya

IT/Tudomány, 2025.05.23

Kilencvenéves korában elhunyt Marina Von Neumann Whitman, az ismert magyar matematikus, Neumann János lánya - tájékoztatta a Neumann János Egyetem az MTI-t.

Kiemelték, hogy a május 20-án elhunyt Marina von Neumann Whitman kiteljesítette édesapja életművét, és kivételesen sikeres életpályát futott be.

Hozzátették, hogy rengeteget tett a magyar-amerikai kapcsolatok javítása érdekében. Saját jogán vívta ki az elismerést, feljutott az amerikai politika, közigazgatás, tudományos élet, üzleti világ legfelsőbb csúcsaira.

Számos helyen első nőként ért el átütő sikert. Tagja volt például a Nixon amerikai elnök mellett működő háromtagú gazdasági tanácsadó testületnek, és alelnökként dolgozott az autóipari óriásvállalatnál, a General Motorsnál - írták a közleményben.

Kitértek arra is, hogy Marina von Neumann Whitmannak fontos szerepe volt a modern kori magyar történelem két eseményében is. Az amerikai külügyi bizottság titkáraként aktív szerepet játszott abban, hogy az Egyesült Államok visszaadta Magyarországnak a Szent Koronát, továbbá a General Motors alelnökeként részt vett abban a döntésben, amelynek eredményeként megvalósult Magyarország első jelentős amerikai ipari befektetése, a szentgotthárdi autó- és motorgyár beruházása - emlékeztetett az egyetem.

A Neumann János Számítógéptudományi Társaság honlapján közzétett megemlékezés szerint Marina von Neumann Whitman a Columbia Egyetemen tanult, ahol 1962-ben közgazdaságtanból doktorált. Tudományos pályafutását a Pittsburghi Egyetemen kezdte, ahol a közgazdaságtan közszolgálati professzora lett. 1972-ben ő lett az első nő, akit az elnök gazdasági tanácsadói testületébe neveztek ki. 1987-ben a General Motors (GM) vezető közgazdászaként alkalmazták, majd ő lett az első nő, aki a GM-csoport alelnöki szintjére emelkedett. Számos vezető multinacionális vállalat, bank, valamint kutatási és politikai intézmény igazgatótanácsában is helyet kapott, köztük az Institute for Advanced Study és a Harvard Egyetem igazgatótanácsában. Pályafutását a Michigani Egyetem Ross School of Business és a Gerald R. Ford School of Public Policy professzoraként fejezte be.

Pályafutása során számos olyan fiatal nőnek volt mentora, aki az ipar és a közpolitika hagyományosan férfiak által dominált területeire akart betörni. Három nemzetközi közgazdasági könyv, valamint A marslakó lánya című, életéről és neves édesapjáról szóló memoár szerzője.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!