Kétmilliárd forintnyi uniós forrással bővíti az Akadémia a Lendület Programot

IT/Tudomány, 2024.06.19

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) által elnyert Horizon Europe Marie Sklodowska-Curie Actions (MSCA) COFUND pályázatának köszönhetően a Lendület-kutatócsoportok 5 éven át 35 kiváló külföldi vendégkutatót fogadhatnak egyenként legfeljebb hároméves időtartamra - tájékoztatta az MTA az MTI-t szerdán.

"A több mint 15 éve futó MSCA COFUND program első magyar nyerteseként az MTA ezzel jelentősen erősíti kutatástámogatási portfólióját, és segít fejleszteni a magyar tudományos közösség nemzetközi kapcsolatait" - emelték ki a közleményben.

A tájékoztatás szerint a Lendület-kutatócsoportok jellemzően szoros együttműködést alakítanak ki szakterületük ismert külföldi kutatóival. "Egy-egy kiváló fiatal szakembernek a kutatócsoporthoz való igazolása tovább segítheti ambiciózus kutatási céljaik megvalósítását és a későbbiekben újabb kutatási együttműködések kialakítását" - jegyezték meg. Hozzátették, hogy ezt az igényt ismerte fel az európai doktori és posztdoktori támogatásokat kezelő Marie Sklodowska-Curie Actions COFUND programja kiírásával. A támogatást elnyerő szervezet arra kap megbízást, hogy ezt a folyamatot katalizálja - vagyis a legkiválóbb kutatócsoportok számára lehetővé tegye, hogy éveken át vendégül lássák a munkájukat legjobban segítő kutatót - emelték ki.

A tájékoztatás szerint az ötlet, hogy az Akadémia Lendület Programja alkalmas lehet a COFUND társfinanszírozására a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont egyik Lendület-nyertes kutatójától, Kovács Andrástól származik. A kezdeményezést felkarolta a kutatóközpont főigazgatója, Kiss L. László akadémikus, aki megkereste az elképzeléssel az Akadémiát, és az MTA Titkárságának támogatásával részt is vett a pályázat előkészítésében. Az Akadémia vezetői támogatták a pályázatot, az MTA titkársági kollégák és külső szakértők munkáját Bőhm Gergely és Balla Andrea titkárságvezetők fogták össze. Az MSCA által támogatott rendszer alapköve a Lendület Program zsűrije, melynek elnöke és szekcióelnökei is támogatásukat fejezték ki a megvalósítással kapcsolatban - írták.

A vendégkutatókat befogadó intézmények jelenleg a HUN-REN kutatóhálózat intézményei, a BME és az ELTE lehetnek - továbbá, ha az Európai Bizottság és a magyar kormány közti vita rendeződik, a modellváltó egyetemeken működő Lendület-csoportok is részt vehetnek a programban - írták a közleményben.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!