A támogatásokra két kategóriában lehet pályázni. Induló támogatást (Lendület I) kaphatnak azok a kiemelkedő és folyamatosan növekvő teljesítményt mutató, tehetséges, 40 évnél fiatalabb kutatók, akik PhD-fokozatukat 2014. január 1. után és 2020. december 31. előtt szerezték meg, és korábban rangos hazai és/vagy nemzetközi posztdoktori vagy kutatási pályázatokon saját kutatási témával, egyénileg vagy kutatócsoport-vezetőként támogatást nyertek - írta az MTA az MTI-hez eljuttatott pénteki közleményében.
Haladó támogatásra (Lendület H) azok a nemzetközileg is elismert, tartósan kiemelkedő és növekvő teljesítményű vezető kutatók pályázhatnak, akiknek van kutatócsoport-vezetői tapasztalatuk, vagyis a közelmúltban saját kutatási téma kidolgozására Lendület (I, II), Élvonal- vagy egyéb, a Lendület-támogatással összemérhető nemzetközi pályázatokon támogatást nyertek.
Újdonság, hogy ebben a kategóriában olyan kutatók is pályázhatnak, akik 2021. január 1-jét követően az Európai Kutatási Tanács (ERC) felhívására "Starting", "Consolidator", "Advanced" vagy "Synergy" kategóriában nyújtottak be pályázatot, és pályázatuk az értékelés második fordulójában is részt vett, de nem nyert támogatást.
A Lendület Programban részt vevő kutatóknak vállalniuk kell, hogy a támogatás ideje alatt pályáznak az ERC valamelyik kiválósági felhívására. Mindkét kategória nyerteseinek vállalniuk kell továbbá, hogy a Lendület-támogatásuk futamideje alatt életvitelszerűen Magyarországon tartózkodnak. A pályázatot benyújtó kutatóknak kötelezően MTMT-azonosítóval kell rendelkezniük naprakész adatokkal.
A megpályázható támogatás maximális összege a Lendület I kategóriában átlagosan évi 40 millió forint, a Lendület H kategóriában átlagosan évi 50 millió forint.
A pályázat részletei a Lendület Program 2024. évi pályázati felhívásában olvashatók az MTA honlapján (mta.hu).
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!