MKIK-elnök: a tudásalapú kamarának fontos eszköze a mesterséges intelligencia

IT/Tudomány, 2025.05.21

A tudásalapú kamarának fontos eszköze a mesterséges intelligencia (MI), használatával komoly hatékonyságnövekedés érhető el - mondta Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerdán az MI/AI Hackathon powered by AI Budapest rendezvényen, amely az MKIK támogatásával valósult meg.

Kifejtette: a magyar kkv-k jelenleg kevés ismerettel rendelkeznek a mesterséges intelligenciáról (MI/AI) és annak használatáról. A Magyarországon működő vállalkozások alig 4 százaléka használ MI-t, miközben az EU átlag 8 százalék, tehát van hova fejlődni. A kamara feladatának tekinti, hogy megismertesse velük, mindez mekkora lehetőség, amit érdemes használni. Hozzátette, hogy a kamara elindította a Digitális ébresztő programot, amelyben 10 ezer magyar vállalkozást tanítanak meg az MI használatára.

A rendezvényen arra keresik a választ, hogy lehet-e egy üzleti folyamatot optimalizálni egyetlen nap alatt az MI segítségével - mondta Nagy Elek. Ismertette: az AI Budapest Hackathonon 8 vezető AI (mesterséges intelligencia) szakértői csapat dolgozik együtt 8 kiválasztott hazai kkv-val azon, hogy valós üzleti problémákra építsenek működő AI agent megoldásokat egyetlen nap leforgása alatt.

Az MI erejét kutatások igazolják - mondta Nagy Elek példaként említve, hogy akár 40 százalékos hatékonyságnövekedést lehet elérni az MI segítségével egy harvardi kutatás szerint, 12 százalékkal több feladat elvégzését teszi lehetővé, 25 százalékkal gyorsabban. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy közel 20 százalékos lehet a kockázata a helytelen megoldásoknak, vagyis a szakértői támogatás, emberi ellenőrzés fontos.
Gaál Norbert, az AI Budapest alapítója elmondta: a magyarországi MI-közösséget aktivizálják a rendezvényeikkel, emellett szakmai összefoglalóik több ezer olvasóhoz jutottak el. Az MI/AI Hackathon különlegessége, hogy azon a mesterséges intelligencia nem csupán elméleti keretek között jelenik meg, hanem valós idejű együttműködésen és konkrét üzleti problémák megoldásán keresztül mutatkozik be.

Nyolc fejlesztőcsapat dolgozott egész nap egyidejűleg nyolc különböző kkv valós problémáin, a hatékonyság vagy az értékesítés növelésére - tette hozzá. Gaál Norbert szerint jelenleg paradigmaváltás zajlik, ami általános, nem iparág specifikus, és a következő időszakban átalakítja a mindennapi életet.

Mezei Szabolcs, a PwC Magyarország igazgatója kiemelte: a tudatos építkezés szükséges az MI területén a valódi eredmények eléréséhez. A mesterséges intelligencia használata Magyarországon jelenleg erősen hatékonyság fókuszú, ez elmarad a technológia nyújtotta potenciális lehetőségektől.

A kutatásuk szerint Magyarországon a vezetők 38 százaléka bízik a mesterséges intelligenciában, ez a 19 százalékos régiós és a 33 százalékos globális átlaghoz képest kimagaslónak számít. A következő időszakban fejlődés várható a vállalatok körében a mesterséges intelligencia használatában - mondta, hozzátéve: iránymutatásra, támogatásra és a vállalatok részéről ambícióra is szükség van ahhoz, hogy az MI használata az EU átlagát meghaladja.

A rendezvényen díjazták a legkiemelkedőbb megoldásokat.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!