A tájékoztatás szerint az 1,6 millió font (720 millió forint) értékű, fejlett technológiájú kamerahálózatot már fel is szerelték Albánia és Koszovó határán.
Ezek a kamerák alkalmasak brit járművek azonosítására, a helyi szervezett bűnözői csoportok és embercsempészek ugyanis gyakran használnak brit rendszámú gépkocsikat abban a reményben, hogy az albán rendőrség így nem tudja őket azonosítani.
A londoni belügyi tárca ismertetése szerint a brit drónok lehetővé teszik azoknak a nyomon követését, akik Albánia nehezen ellenőrizhető hegyvidéki területein próbálnak illegálisan átjutni a határon.
Rishi Sunak brit miniszterelnök már 2022 végén bejelentette, hogy a brit kormány gyorsított eljárással küldi vissza a Nagy-Britanniába érkező albán menedékkérőket, mivel Albániát teljesen biztonságos országnak tartja, és semmi okot nem lát arra, hogy albán állampolgárok brit menedékjogért folyamodjanak.
A brit és az albán kormány tavaly megállapodást kötött arról is, hogy a brit határrendészet az albán főváros, Tirana nemzetközi repülőterére telepít határőrizeti tisztviselőket, akiknek feladata a szervezett bűnözés elleni fellépés és az illegálisan Nagy-Britanniába bejutni próbálók megállítása.
A londoni belügyi tárca adatai szerint 2022-ben 12 658, 2023-ban már csak 924 albán érkezett illegálisan - mindenekelőtt a La Manche-csatornán csónakokkal átkelve - Nagy-Britanniába.
Ez egyetlen év alatt 93 százalékos csökkenésnek felelt meg.
(MTI)
Tetszett a cikk?
Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!