A törvényszék ezzel megváltoztatta a Pécsi Járásbíróság kényszerintézkedésként bűnügyi felügyeletet elrendelő elsőfokú határozatát.
A letartóztatás az elsőfokú bíróságnak a tárgyalás előkészítése során hozott határozatáig, de legfeljebb 2025. április 20-ig szól.
A két finn állampolgárságú gyanúsítottal szemben a személyi szabadság tizennyolcadik életévét be nem töltött személy sérelmére, sanyargatással elkövetett megsértése és kiskorú veszélyeztetése bűntett alapos gyanúja miatt döntöttek kényszerintézkedésről.
A nyomozás adatai szerint a gyanúsított nő 2024. július 8-án bejelentette a rendőrségen, hogy örökbe fogadott gyermekük az előző éjszaka eltűnt a családi házukból. Azt mondta, hogy a gyerek az utóbbi hónapokban többször megszökött, de a kertben mindig megtalálták.
Aznap 21 óra körül a fiút a szomszéd ház kertjében, egy bokor alatt találták meg, ezután egy gyermekklinikára szállították.
A nyomozás során megállapították, hogy a házaspár egy saját és egy örökbe fogadott gyermekével 2022 nyarán költözött Magyarországra, egy baranyai kis faluba. A költözés után a saját gyerekük és maguk részére minden szükséges bejelentésről gondoskodtak, beszerezték a szükséges iratokat, de akkor 12 éves, örökbe fogadott fiuknak ezt nem tették meg, és iskolába sem íratták be.
A fiú 2022 őszétől 2024. július 8-ig iskolai oktatásban nem vett részt, és Magyarországon orvoshoz sem vitték egyszer sem.
A megtalált 14 éves fiú pelenkát viselt, mert - mint kiderült - a házban a fürdőszobát, WC-t nem használhatta. Nem járhatott ki, ha a házaspár elment otthonról, akkor rázárták a bejárati ajtót és a közlekedőből leválasztott, ablak nélküli kis szobájában kell maradnia, többnyire sötétben. Hetente egyszer úgy mosdatták, hogy az udvaron levetkőztetett gyerekre az udvari csapról hideg vizet locsoltak slaggal, még télen is.
A fiú úgy jutott ki a helyiségből, hogy felfeszítette egy szekrény hátlapját, azon keresztül kimászott és a konyhában lévő erkélyajtón át kijutott az udvarra. Egy ilyen alkalommal a házaspár megtalálta és ismét bezárta, de a gyerek újra meg tudott szökni.
Az igazságügyi pszichológus szakértő a nyomozás során megállapította, hogy a gyerek a korához képest szellemi és érzelmi téren rendkívül elmaradott. Mind erkölcsi, mind szellemi, mind érzelmi téren a fejlődése szempontjából vissza nem fordítható, súlyos veszélyeztetettségi állapotba került.
Mindezek miatt a nyomozó hatóság őrizetbe vette a házaspárt; a terhükre rótt bűncselekményekért a kiszabható büntetés kettőtől tizenkét évig terjedő szabadságvesztés.
(Webrádió)
Véleménye van? Szóljon hozzá!