Vlastimil Válek elmondta: a hétmilliárd korona 17 millió adag vakcinát jelent, amelyek árát az országban működő kilenc egészségbiztosító állta. A többit az államnak kellett kifizetnie. Válek szerint Csehország összesen 50 millió vakcinát vásárolt, de ebből ténylegesen csak 17 milliót használtak fel. További 1,5 milliárd koronába kerültek az államnak a különféle kiegészítő, fel nem használt gyógyszerek, amelyeket kormányrendeletre a kórházaknak kellett beszerezniük.
Csehország már érdeklődik a Pfizer cég új, módosított vakcinái iránt is. Várható, hogy ezeket az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) napokon belül jóváhagyja. A cseh kormány 3,5 millió adagot rendelt, amelyeket az év végéig kell leszállítani. Válek szerint a koronavírus új mutációi sokkal veszélyesebbek, mint a korábbi variánsok.
Roman Prymula volt egészségügyi miniszter, akinek az általa jóváhagyott járványellenes szabályok megsértéséért kellett távoznia tisztségéből, bírálta a vakcinavásárlás európai uniós szabályait. "Az EU elfogadta azt a hihetetlen mechanizmust, hogy ha egymillió vakcinát akartunk kapni időben, akkor ötmilliót kellett rendelnünk. Ez a gyakorlat az egész világon elterjedt, és szerintem rendkívül inkorrekt volt" - mutatott rá a televízióban Prymula, aki ismert járványügyi szakértő Csehországban.
Csehországban a koronavírus-járvány 2020. márciusi kitörése óta 40 787 ember halt meg a kór szövődményeiben. Jelenleg mintegy 700 személyt ápolnak a kórházakban.
Országos szintű kötelező járványellenes védőintézkedések jelenleg nincsenek. A szakminisztérium és a szakértők is azonban ajánlják a lakosságnak, hogy a kórházak, valamint az egészségügyi intézetek és idősotthonok látogatásakor viseljenek védőmaszkokat.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!