A fő lengyel ellenzéki frakció az EU-tagságot bebiztosító alkotmánymódosítási javaslatot nyújt be a parlamentben

Külföld, 2021.10.01

A lengyel ellenzék alkotmánymódosítási tervezetet nyújt be a parlamentben, az új előírások értelmében Lengyelország európai uniós tagságának megszüntetéséhez kétharmados parlamenti többség hozzájárulása vagy népszavazás lenne szükséges - közölte pénteken a Polgári Platform (PO) ügyvezető alelnöke, Donald Tusk a varsói szenátusban sajtóértekezleten, amelyet a PO által irányított fő ellenzéki frakció, a Polgári Koalíció (KO) más politikusaival együtt tartott.

Az alkotmánymódosítási javaslatot azzal indokolta meg, hogy a kormánypárti politikusok nyilatkozatai és lépései "egyértelműen arra mutatnak, hogy Lengyelország európai uniós tagsága veszélyben van".

A KO tervezete szerint csak népszavazás útján, illetve a parlamenti alsó- és felsőházban egyaránt kétharmados többséggel, a képviselők legalább felének a jelenlétében megszavazott döntés nyomán lehetne kezdeményezni Lengyelország uniós tagságának megszüntetését, és az erről szóló előírást az alaptörvényben rögzítenék.

Tusk azt is közölte, hogy egyéb alkotmánymódosítási javaslatokról a KO nem akar más frakciókkal tárgyalni.

A jelenlegi alkotmány nem rendelkezik Lengyelország uniós tagságáról, mivel az alaptörvényt 1997 áprilisában - vagyis az EU- és a NATO-csatlakozás előtt - hagyták jóvá a lengyel parlament mindkét házának együttes ülésén, elfogadását pedig egy hónappal később népszavazásban erősítették meg.

A lengyel kormánykoalíciót vezető Jog és Igazságosság (PiS) szeptemberben egy határozatban kizárta az EU elhagyását, a párt elnöke, Jaroslaw Kaczynski akkor hangsúlyozta: Lengyelország az EU-ban akar maradni szuverenitását megőrző államként.

A PiS politikusai az utóbbi években többször felvetették az új alaptörvény kidolgozásának szükségességét, nem rendelkeznek azonban kétharmados többséggel, amely szükséges lenne az új alkotmány elfogadásához.

Andrzej Duda elnök 2018-ban javasolt egy véleménynyilvánító népszavazást, mely arról döntött volna, hogy rögzítsék-e az alkotmányban a többi között Lengyelország európai uniós és NATO-tagságát, egyúttal az EU-n belüli szuverenitását is.

A népszavazást végül nem írták ki, az új alkotmány gondolatát akkor mások mellett a PO is elvetette. "Minek módosítsunk az alkotmányon, miért javítsunk rajta, ha képtelenek vagyunk, különféle okokból, betartani alapvető előírásait?" - jelentette ki Tusk 2019-ben, a lengyel alkotmány napján. "Változtassuk meg a valóságunkat, ne az előírásokon változtassunk" - tette hozzá, azzal vádolva a PiS-t, hogy kormányzása során alkotmányellenesen cselekszik.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!