Sunna Avarsdóttir felhívta a figyelmet arra, hogy Kara-Murzával július 4-én próbáltak kapcsolatba lépni ügyvédei az omszki börtönben, azonban az orosz hatóságok a jogi képviselőknek azt mondták, hogy a politikust aznap kórházba vitték.
"A kórházi kezelés okát nem közölték, és nem szolgáltak felvilágosítással Kara-Murza egészségi állapotáról sem. Ezt követően ügyvédei többször próbálták meglátogatni, de nem engedték be őket a kórházba" - közölte a jelentéstevő, aláhúzva, hogy Kara-Murzát már a letartóztatása előtt is mérgezési kísérletek során szerzett idegrendszeri betegséggel kezelték, az állapota pedig romlott a fogság alatt.
A jelentéstevő felszólította az orosz hatóságokat - akiknek az eljárását embertelennek nevezte -, engedélyezzék, hogy Kara-Murza találkozhasson az ügyvédeivel, illetve, hogy bocsássák szabadon az ellenzéki politikust.
Emellett felszólította Nagy-Britanniát és az Egyesült Államokat, hogy igyekezzenek diplomáciai úton információkat szerezni Kara-Murza állapotáról és tegyenek meg mindent mielőbbi kiszabadulása érdekében, "a többi között humanitárius okokból is".
"Sokan attól tartanak, hogy a rezsim igyekszik még a börtönben végezni legismertebb bírálóival" - szögezte le Avarsdóttir.
Az ukrajnai orosz offenzívát elítélő, Moszkva elleni szankciókért lobbizó Kara-Murzát tavaly áprilisban ítélték 25 év szabadságvesztésre, a többi között hazaárulás vádjával. Ez volt az ukrajnai háború kezdete óta ellenzéki politikusra kiszabott legszigorúbb büntetés Oroszországban.
Az orosz és brit állampolgársággal rendelkező politikust az ukrajnai támadás kezdete után pár héttel tartóztatták le, csupán néhány órával azt követően, hogy a CNN hírcsatorna által levetített interjúban "gyilkosok rezsimjének" nevezte az orosz kormányt.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!