Pahor úgy véli: nem az a baj a jelenlegi koalíciós kormánnyal, hogy csökkent a népszerűsége - ezzel minden kormány szembesül -, a probléma az szerinte, hogy "nincsenek olyan projektjei, amelyek segítenék Szlovénia fejlődését".
Arra a kérdésre, hogy a kormány miként tudná helyreállítani a választók bizalmát, Pahor azt válaszolta: ez nem lehetetlen, de nehéz. "Ha a koalíciónak lenne a fiókjában néhány olyan reformtervezet, amelyet a parlament elé tudna küldeni, akkor az nyilvános vitát generálna, és a bizalom visszanyerése lehetségessé, sőt valószínűvé válna" - mondta.
"Valószínűleg az lenne a tisztességes, ha a miniszterelnök és a koalíciós partnerek leülnének, és megvitatnák - barátilag, nem csak politikai vita keretében -, hogy tudnak-e még adni valamit Szlovéniának, és ha igen, mit?" - hangsúlyozta Pahor, hozzátéve: Golob tévedett, amikor azt gondolta, elég, ha legitimitását abból meríti, hogy az előző, Janez Jansa vezette jobboldali kormány ellenpólusává válik.
"Ez nem elég, a Jansa-ellenesség nem elégíti ki az ország szükségleteit, konstruktív politikára van szükségünk, amelyet a kormány jelenleg nem képes megvalósítani" - mondta.
Bár Pahor egész politikai pályafutását a szociáldemokratáknál töltötte - tagságát csak akkor függesztette fel, amikor tíz évvel ezelőtt elindult az elnökválasztáson -, jelenleg a jobboldali Anze Logar alapította Együttműködési Platformmal szimpatizál. Logar a Jansa vezette kormányban külügyminiszteri tisztséget töltött be, és tagja volt a Szlovén Demokrata Pártnak (SDS). Tavaly októberben függetlenként indult az elnökválasztáson, és bejutott az második fordulóba, amelyet aztán Natasa Pirc Musar nyert meg.
"Bizonyos szempontból paradoxnak tűnik, hogy a jobbközép egy része valahogy jobban érti a kor követelményeit, mint a balközép erők" - mondta Pahor, megjegyezve: Logar jól látja, hogy az emberek többsége a békülékeny, tiszteletteljes és nem arrogáns diskurzust kedveli.
Viszont kiemelte: ha Logarnak sikerül meggyőznie az embereket, hogy rá szavazzanak, akkor világossá kell tennie, hogy mi a programja, mi az alapvető politikája, és miben különbözik másoktól.
Az, hogy Logar és az SDS vezetője, Jansa hogyan oldják meg kapcsolatukat - együttműködnek-e vagy ellenfelek lesznek -, olyan kérdés, amely alapvető fontosságú a jobbközép erők következő évekbeli fejlődése szempontjából - mondta végezetül Pahor.
A tavaly április 24-i parlamenti választáson Golob új alapítású, Szabadság Mozgalom nevű baloldali pártja nyert, és 41 mandátumot szerzett. A második legtöbb - 27 mandátum - a Janez Jansa addigi miniszterelnök vezette jobboldali SDS-nek jutott.
A baloldali koalíciós kormány június 1-jén állt fel, tagjai a Szabadság Mozgalom mellett a Szociáldemokraták (SD) és a Baloldal (Levica), amelyek összesen 53 képviselővel rendelkeznek a 90 fős kétkamrás parlamentben.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!