Afgán konfliktus - A németek csaknem kétharmada tart a 2015-ös menekülthelyzet kiújulásától

Külföld, 2021.08.18

A németek csaknem kétharmada tart attól, hogy az afganisztáni tálib hatalomátvétel miatt ismét olyan menekültügyi helyzet alakul ki Németországban, mint 2015-ben - mutatta ki egy szerdán ismertetett felmérés.

Az Augsburger Allgemeine című lap hírportálján közölt adatok szerint a válaszadók 62,9 százaléka egyetért azzal az állítással, miszerint "aggódom, hogy az afganisztáni helyzet miatt Németországban olyan menekülthelyzet alakulhat ki, mint 2015-ben".

A válaszadók 30 százalékának nincs ilyen aggodalma, 7,1 százalék bizonytalan.

A vezető német kormányzati politikusok az utóbbi napokban az afganisztáni fejleményeket értékelő nyilatkozataikban szinte kivétel nélkül hangsúlyozták, hogy "nem ismétlődhet meg 2015".

Abban az évben évtizedes csúcsra, 890 ezerre emelkedett a menedékjogi kérelmek száma, és a menedékkérők ellenőrizetlen beáramlása belpolitikai válságot okozott.

Angela Merkel kancellár egy keddi berlini tájékoztatóján kiemelte, hogy a szélsőséges iszlamista tálibok miatt Afganisztánból elmenekülő embereknek a szomszédos országokban kell menedéket nyújtani. Ezért a nemzetközi közösségben elsőként a térségbeli országok támogatásáról kell tárgyalni, és csak második lépésként lehet "elgondolkodni" arról, hogy különösen veszélyeztetett afgán menekültek Európába jöjjenek, méghozzá "ellenőrzött" módon.

A német kormány egyelőre tízezer ember kimenekítésére összpontosít. Köztük vannak az Afganisztánban élő, dolgozó német állampolgárok, valamint a német hadsereg (Bundeswehr) és más német szervezetek afgán segítői a családjukkal.

A mentőakció hétfőn indult, a légierő (Luftwaffe) gépei a kabuli repülőtérről a szomszédos Üzbegisztán fővárosába, Taskentbe szállítják az embereket. A legutóbbi, szerdai nap közbeni összesítés szerint 189 német és 202 afgán állampolgárt, valamint 59 EU-s és 51 nem EU-s állampolgárt juttattak ki az afgán fővárosból. Taskentből charterjáratokkal szállítják őket Németországba.

A Bundeswehr a szövetségi parlament (Bundestag) ellenőrzése alá tartozik, műveleteihez parlamenti felhatalmazás szükséges. Az afganisztáni mentőakció engedélyezésére a nemzetközi közösség által nem várt gyorsaságú tálib hatalomátvétel miatt nem volt idő, ezért a Bundestag utólag ad majd felhatalmazást a küldetésre. A szövetségi kormány a szerdai ülésén fogadott el és terjesztett a Bundestag elé javaslatot a küldetés engedélyezéséről.

Az előterjesztés szerint a Bundeswehr legfeljebb 600 katonát mozgósíthat a művelethez, amelyet legkésőbb szeptember végéig be kell fejezni.

A parlament rendkívüli ülésen, várhatóan augusztus végén - néhány héttel a szeptember 26-i Bundestag-választás előtt - dönt az előterjesztésről.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!