A brüsszeli közlemény szerint az új finanszírozásból 7 millió eurót Mianmarnak, a fennmaradó 3,5 millió eurót pedig Bangladesnek különítettek el.
Mivel Mianmarban a jelenlegi konfliktus súlyos élelmezésbiztonsági válságot okoz, az uniós kiegészítő támogatás élelmiszersegély, valamint egyéb sürgősségi ellátás nyújtására szolgál. Az uniós finanszírozás továbbá az egészségügyi ellátást és más alapvető szolgáltatásokhoz, például a vízhez és a megfelelő higiénés körülményekhez való hozzáférést biztosító partnerszervezeteket is támogatni fogja - írták.
Banglades esetében az új finanszírozás elősorban az élelmiszer-ellátást segíti majd, mivel - mint írták - a menekülttáborokban továbbra is "komoly aggodalomra ad okot az élelmiszer-ellátás bizonytalansága". A támogatás hozzá fog járulni továbbá más alapvető szolgáltatások biztosításához is, köztük az egészségügyi ellátáshoz, a vízellátáshoz, az oktatáshoz és a megfelelő higiénés körülmények megteremtéséhez.
A csütörtökön bejelentett új finanszírozással a Mianmarban élő embereknek és a Bangladesben élő rohingja menekülteknek és az őket befogadó közösségeknek nyújtott teljes uniós támogatás 2023-ban meghaladja a 68 millió eurót - tették hozzá.
Üldöztetésük miatt 2017-ben több mint 742 ezer rohingja lépte át a mianmari határt, hogy menedéket keressen Bangladesben. Azóta Banglades hivatalos adatok szerint közel egymillió menekültet fogadott be. A menekültek ellátása jelentős erőfeszítéseket kíván a befogadó közösségektől és a szolgáltatóktól - emlékeztetett az uniós testület.
Mianmarban a 2021 februárjában végrehajtott katonai puccsot követően a humanitárius segítségre szorulók száma nemzetközi adatok szerint egymillióról több mint 18 millióra emelkedett.
Az EU 1994 óta nyújt humanitárius segítséget Mianmarban, 2002 óta pedig Bangladesben.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!