Az Európai Bizottság módosítaná az úgynevezett biztonságos unión kívüli ország elvét a menekültügyi eljárások felgyorsítására

Külföld hírek, 2025.05.20

Az Európai Bizottság olyan szabályok bevezetésére tett javaslatot, amelyek módosítják a "biztonságos unión kívüli ország" elvét a menekültügyi eljárások felgyorsítása és a menekültügyi rendszerekre nehezedő nyomás csökkentse céljából - közölte az uniós bizottság kedden.

A brüsszeli közlemény emlékeztet, hogy az uniós jog értelmében egy nem uniós ország akkor tekinthető biztonságosnak, ha megfelel számos feltételnek, például a visszaküldés elleni védelem, a faji, vallási, nemzeti hovatartozáson, társadalmi csoporthoz tartozáson vagy politikai véleményen alapuló sérelem elleni vedelem, valamint az életet és a szabadságot fenyegető veszélyek elleni fellépés követelményének, továbbá a hatékony védelem kérelmezése és a vonatkozó eljárás lefolytatása lehetőségének.

Az úgynevezett biztonságos unión kívüli ország elve alapján a tagállamoknak lehetőségük van arra, hogy elfogadhatatlannak tekintsenek egy menedékjog iránti kérelmet, ha a kérelmező hatékony védelemben részesülhet egy számára biztonságosnak tekinthető nem uniós országban.

Az elv alkalmazásához az uniós jog jelenleg előírja a tagállami menekültügyi hatóságok számára, hogy bizonyítsák a kérelmező és az érintett biztonságos nem uniós ország közötti kapcsolatot. A javasolt változtatások szerint azonban a kérelmező és a biztonságos unión kívüli ország közötti kapcsolat megállapítása a továbbiakban nem lesz kötelező: például egy biztonságos unión kívüli országon való áthaladás az EU-ba való belépés előtt a továbbiakban elegendő kapcsolatnak tekinthető az elv alkalmazásához - írták.

A javaslat azt is előírja a tagállamok számára, hogy a biztonságos nem uniós országokkal való, a védelem iránti kérelmek megvizsgálását célzó megállapodások vagy egyezmények megkötése előtt tájékoztassák erről az uniós bizottságot és a többi tagállamot. Ez lehetővé teszi az ilyen egyezmények nyomon követését annak érdekében, hogy megfelelnek-e az uniós jogban meghatározott feltételeknek - tették hozzá.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!