Az európai kutatás-fejlesztés kiemelt finanszírozását fogja javasolni az Európai Bizottság elnöke a következő költségvetési ciklusban

Külföld hírek, 2025.05.05

Az európai kutatás-fejlesztésnek a következő költségvetési ciklusban való kiemelt, 500 millió eurós finanszírozását, valamint a kutatói ösztöndíjak összegének 2027-ig történő megduplázását fogja javasolni az Európai Bizottság elnöke, aki hétfőn Párizsban, a "Válaszd Európát a tudományért" című konferencián beszélt erről.

Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen hozzátette, hogy "az alapkutatásba, a szabad és nyílt kutatásba való befektetés manapság tapasztalható megkérdőjelezése ellenére az európai jövő kulcsa a tudományban van; ezért az EU célja az, hogy ezzel a kiemelt költségvetési támogatással tegye vonzóvá a kutatók számára Európát". Mint mondta, a közép- és hosszútávú cél az, hogy a kutatás-fejlesztésre költött összeg 2030-ig a tagállamokban és az EU egészét tekintve is elérje a GDP 3 százalékát.

Az Európai Bizottság elnöke méltatta továbbá az európai kutatásnak kedvező "stabil és fenntartható beruházásokat" és "infrastruktúrát", a "hiányosságokról" szólva pedig azt mondta, hogy a kutatási támogatásokhoz fizetett "kiegészítést" ezek kezelésére szánják.

Ursula von der Leyen azon szándékát is megerősítette, hogy a tudományos kutatás szabadságát egy új, az Európai Kutatási Térségről szóló jogalkotás részeként kívánják törvénybe foglalni.

Elmondta, azzal is vonzóbbá szeretnék tenni Európát a kutatók számára, hogy "elő kívánják segíteni az állami- és magánintézmények és a magasan képzett munkavállalók, illetve kutatók közötti kapcsolatfelvételt"; valamint azt is, hogy szeretnék "felgyorsítani és egyszerűsíteni a magasan képzett kutatók belépését az Európai Unióba, mert a cél az, hogy a világ legjobb kutatóit csábítsák Európába".

Az Emmanuel Macron francia elnök kezdeményezésére rendezett konferencia célja az volt, hogy az Egyesült Államokban élő tudósok számára is népszerűbbé tegye az EU tagországait mint kutatási helyszínt.

"Néhány évvel ezelőtt senki sem gondolta volna, hogy a világ egyik legnagyobb demokráciája kutatási programokat fog lemondani azzal az ürüggyel hogy a sokszínűség szó szerepel bennük, vagy azt, hogy egy mozdulattal eltörli az egyes kutatók vízumszerzési lehetőségét - de azért itt vagyunk" - mondta beszédében Macron. Hozzátette, hogy a francia kormány hamarosan új javaslatokat is előterjeszt a tudományba és a kutatásba történő befektetések növelésére, hangsúlyozva, hogy "a tudományt és a kutatást nem lehet a kevesek diktátumára alapozni". A francia elnök szerint Európának "menedékké kell válnia azon szabadságot szerető tudósok és kutatók számára, akik máshol fenyegetve érzik magukat".

Fotó: MTI/Archív
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!