Erről a programról Boris Johnson akkori konzervatív párti miniszterelnök kormánya kötött államközi szerződést 2022-ben Ruandával. Az egyezmény alapján a Nagy-Britanniába embercsempészek szervezésében csónakokkal illegálisan átkelő menedékkérőket az afrikai országba szállították volna át, ahol vagy letelepedhettek volna, vagy ott nyújthatták volna be menedékjogi folyamodványukat.
Az áttelepített menedékkérők befogadása fejében a konzervatív brit kormány több százmillió font támogatást ígért Ruandának. Jóllehet e támogatások folyósítása megkezdődött, a jogi és a parlamenti csatározások miatt az áttelepítések nem indultak el a július 4-i nagy-britanniai parlamenti választásig, amelyen a Konzervatív Párt súlyos vereséget szenvedett az addigi legnagyobb ellenzéki erőtől, a Munkáspárttól.
Sir Keir Starmer, a választások után megalakult Labour-kormány miniszterelnöke - választási programjának megfelelően - első munkanapján törölte a ruandai áttelepítési programot, amely helyett a munkáspárti kormány azóta új határbiztonsági parancsnokságot hozott létre. Ennek elsődleges feladata a szervezett embercsempészet elleni fellépés, és a széles jogkörökkel felruházott testület ehhez terrorellenes módszereket is igénybe vehet.
A londoni belügyminisztérium hétfő este ismertetett összesítése szerint a konzervatív párti kormány a ruandai áttelepítési programra 715 millió fontot (358 milliárd forintot) költött. A tárca hangsúlyozta, hogy ennek ellenére egyetlen olyan menedékkérőt sem telepítettek át Ruandába, aki illegálisan érkezett Nagy-Britanniába, és mindössze négyen távoztak önszántukból - vagyis nem az áttelepítési program keretében - a közép-afrikai országba.
A részletes kimutatás szerint az összegből Ruanda közvetlenül 290 millió fontot (145 milliárd forintot) kapott, a repülőgépek bérlése, az előre fizetendő repülőtéri díjakra és a kísérőszemélyzet javadalmazására 50 millió fontot költöttek, a befogadóközpontok felépítése 95 millió fontba került, egyéb járulékos költségekre - például jogi és informatikai kiadásokra - pedig 280 millió fontot fordított a konzervatívok vezette előző brit kormány.
Yvette Cooper, a munkáspárti kabinet belügyminisztere a londoni alsóház képviselőinek tartott hétfő esti tájékoztatásában "szinte groteszkbe hajló pénzszórásnak" nevezte a ruandai áttelepítési programra költött összegeket.
Hozzátette: a ruandai kormánnyal kötött, a konzervatívok által "elrettentő hatásúnak nevezett" nevezett megállapodás és az egyezmény törlése közötti két évben 84 ezren keltek át a La Manche-csatornán illegálisan Angliába.
(MTI)
Címkék
illegális bevándorlás
Nagy-Britannia
Ruanda
Véleménye van? Szóljon hozzá!