Elítélő nyilatkozatot adtak át a brit külügyminisztériumban Kína londoni ügyvivőjének a kínai kibertevékenység miatt

Külföld, 2024.03.26

Elítélő nyilatkozatot nyújtottak át kedden a brit külügyminisztériumban Kína londoni ügyvivőjének a brit demokratikus intézmények és parlamenti képviselők ellen folytatott kínai kibertevékenység miatt.

Az ügy előzményeként a londoni külügyi tárca előző nap bejelentette: a brit Országos Kiberbiztonsági Központ (National Cyber Security Centre, NCSC) értékelése szerint "nagy valószínűséggel egy kínai kormánykötődésű szerveződés" állt a brit választási bizottság rendszereiben 2021-ben és 2022-ben észlelt kiberbeavatkozás mögött.

Az NCSC szerint "szinte biztos" az is, hogy jórészt ugyanebben az időszakban a szintén állami kötődésű, APT 31 - teljes angol nevén Advanced Persistent Threat Group 31 - elnevezésű kínai csoportosulás brit parlamenti képviselőket érintő kibertevékenységet folytatott adatgyűjtés céljával.

London szankciókat léptetett érvénybe az APT 31 és külön a szerveződés két vezető tagja ellen.

A brit külügyminisztérium kedden bejelentette, hogy az ügy folytatásaként bekérette Kína londoni nagykövetségének ügyvivőjét, akivel ismertették a brit kormány egyértelműen megfogalmazott elítélő nyilatkozatát az állami kötődésű kínai szervezetek és személyek által a brit demokratikus intézmények és parlamenti képviselők ellen folytatott rossz szándékú kibertevékenység miatt.

A keddi külügyi nyilatkozat szerint Nagy-Britannia nem tűri az ilyen jellegű fenyegető tevékenységeket, és globális partnereivel együtt további erőteljes válaszintézkedéseket tesz.

David Cameron brit külügyminiszter már a tárca előző napi tájékoztatásához fűzött nyilatkozatában is teljesen elfogadhatatlannak nevezte, hogy kínai állami kötődésű szervezetek és személyek veszik célkeresztjükbe a brit demokratikus intézményrendszert és a brit politika működési mechanizmusát.

Cameron az ügyet személyesen is felvetette Vang Ji kínai külügyminiszternek.

A londoni külügyminisztérium szerint a brit kormánynak az a véleménye, hogy az észlelt kínai kibertevékenységek nagyszabású kémtevékenységi kampány részét képezik.

A londoni alsóház hírszerzési és biztonsági bizottsága már tavaly összeállított átfogó helyzetértékelésében megállapította, hogy a kínai hírszerzés "kiterjedt és agresszív érdeklődést" tanúsít Nagy-Britannia és a külföldi brit érdekeltségek iránt, és "válogatás nélkül gyűjti" a titkosított és szabadon hozzáférhető információkat.

A 222 oldalas szakbizottsági jelentés szerint Nagy-Britannia nemzetbiztonságára ez a globális kiterjedésű kínai törekvés jelenti a legnagyobb fenyegetést.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!