Rachel Reeves pénzügyminiszter a londoni alsóházban tartott, gazdasági-költségvetési helyzetértékeléseket és előrejelzéseket tartalmazó szokásos tavaszi beszámolójában közölte, hogy a kormány számára hivatalos előrejelzéseket készítő és a felelős költségvetési politika felett őrködő szervezet (Office for Budget Responsibility, OBR) új, felülvizsgált becslése szerint a brit hazai össztermék (GDP) 2025-ben 1 százalékkal emelkedik reálértéken számolva.
Az OBR tavaly őszi prognózisában 2 százalékos GDP-növekedés szerepelt az idei év egészére.
Az intézet jelentősen gyengített növekedési előrejelzése is derűlátóbb, mint a Bank of England ugyancsak felére csökkentett idei növekedési becslése: a brit jegybank első negyedévi pénzügypolitikai jelentésében a korábbi prognózisában szereplő 1,5 százalékról 0,75 százalékra rontotta a brit gazdaság idei egész éves növekedésére szóló előrejelzését.
Az OBR szerdán bemutatott új elemzése szerint a vártnál sokkal gyengébb gazdasági teljesítmény ellenére az infláció rövid távon várhatóan meredeken emelkedik.
A pénzügyminiszter által ismertetett felülvizsgált prognózis azt valószínűsíti, hogy a fogyasztói árak tizenkét havi összevetésben számolt növekedési üteme júliusban 3,8 százalékon tetőzik, és 2026 második negyedévében tér vissza a Bank of England 2 százalékos célszintjének közelébe.
Az Office for Budget Responsibility 2025 egészére 3,2 százalékos átlagos inflációt jósol a tavalyi 2,5 százalék után, bár a 2029-2030-as pénzügyi évig tartó előrejelzési távlat következő éveire már 2 százalék körüli ütemre lassuló, vagyis a jegybanki célnak jórészt megfelelő átlagos inflációs rátákat valószínűsít.
A szerdán ismertetett új OBR-előrejelzés ugyanerre az időtávra a gazdasági növekedés lendületének erősödésével is számol: az intézet a következő négy évre 1,7-1,9 százalék közötti GDP-növekedési ütemeket vár.
A prognózis szerint ugyanakkor az amerikai adóemelési tervek komoly növekedési kockázatokat jelentenek.
Az OBR közölte: modellszámításai azt mutatják, hogy ha az Egyesült Államok és a világ többi része közötti vámok viszonossági alapon 20 százalékponttal emelkednek, ennek nagy-britanniai hatása a 2026-2027-es pénzügyi évben tetőzne, és abban az évben a brit hazai össztermék értéke 1 százalékkal lenne alacsonyabb az arra az időszakra szóló jelenlegi központi előrejelzésnél.
Más szakértői tanulmányok szerint a brit gazdaságnak súlyos exportveszteséget is okozhatnak a kilátásba helyezett amerikai vámemelések.
A Sussexi Egyetem kereskedelempolitikai kutatóműhelyének (CITP) szimulációs forgatókönyve olyan helyzetet vázol fel, amelyben az Egyesült Államok 20 százalékos vámot vet ki minden importtermékre, és külön 60 százalékos büntetővámmal sújtja a Kínából érkező behozatalt.
A CITP modellszámításai szerint e forgatókönyv megvalósulása esetén a teljes brit export éves értéke 22 milliárd fonttal (10 540 milliárd forinttal) zuhanna. Az intézet szerint ez 2,6 százalékos exportkiesést jelentene, és a kiviteli veszteség elérné az éves brit hazai össztermék 0,8 százalékát.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!