Kedden több politikus, jobb- és baloldalon egyaránt "a büntetőjogi és közigazgatási láncolatot" hibáztatta, miután Svájcban őrizetbe vették a marokkói gyanúsítottat, akit korábban nemi erőszakért ítéltek el Franciaországban, majd kiutasították az országból.
Ez egy "gyalázatos bűncselekmény” - írta szerdai közleményében a szombaton kinevezett tárcavezető, Bruno Retailleau. "Rajtunk, közéleti személyiségeken múlik, hogy nem fogadjuk el a végzetszerűséget, és a franciák védelme érdekében fejlesszük jogi arzenálunkat" - tette hozzá a migráció területén keményvonalasként ismert Bruno Retailleau.
A gyilkosság a múlt héten történt. A párizsi Dauphine Egyetem egyik 19 éves hallgatójának, Philippine-nek a holttestét szombaton találták meg eltemetve a nyugat-párizsi Boulogne-i erdőparkban. A lányt eltűnését családja jelezte a rendőrségen. A diáklányt péntek délben látták utoljára a parkerdő közelében található egyetemen.
Kedd óta egy francia vizsgálóbíró vezeti a diáklány halálával kapcsolatos nyomozást, amely emberölés és nemi erőszak gyanújával folyik. Rendőrségi források szerint azonban még nem lehet biztosan megmondani, hogy a gyilkosságot megelőzően történt-e szexuális erőszak. A vizsgálóbíró kedden adott ki elfogatóparancsot a marokkói gyanúsított ellen, akit a térfigyelő kamerák felvételei alapján azonosítottak, elsősorban annak a banknak a kamerája alapján, amelynél az áldozattól ellopott bankkártyával pénzt vett fel - közölte az ügyészség.
A marokkói állampolgárt kedd este a svájci Genfben vették őrizetbe, és egy Párizsban elkövetett gyilkosság gyanúsítottjaként azonosították - jelentette be a svájci igazágügyi tárca szóvivője. Franciaországnak 18 napja van arra, hogy kiadatási kérelmet nyújtson be.
A 22 éves gyanúsítottat, Taha O.-t 2021-ben ítélték el hét év szabadságvesztésre egy 2019-ben, kiskorúként elkövetett nemi erőszak miatt, és "büntetése letöltését követően, 2024 júniusában szabadult" - jelezte a párizsi ügyészség.
Egy francia igazságügyi forrás szerint a marokkói férfit nem feltételes szabadlábra helyezték, hanem olyan automatikus enyhítésekben részesült, amelyeket a törvény az elítélése idején még lehetővé tett. Június 20-i szabadulását követően egy közigazgatási fogdában helyezték el a kelet-franciaországi Metzben, kitoloncolás céljából. A marokkói hatóságoktól a visszafogadási engedélyre várva a kiutasított fogvatartását háromszor meghosszabbították, szeptember 3-án azonban egy bíró engedélyezte az elengedését, de kötelezte a férfi rendszeres rendőrségi ellenőrzését. Marokkó szeptember 4-én hagyta jóvá a férfi kiutasítási határozatát, de addigra a gyanúsított már szabadlábon volt, és szeptember 19-én nem jelent meg a rendőrségi idézésre. A gyilkosságot a gyanú szerint másnap követte el.
"Philippine életét egy marokkói migráns lopta el, aki kiutasítás alatt állt" - írta Jordan Bardella, a Marine Le Pen fémjelezte Nemzeti Tömörülés elnöke az X-en. "Itt az ideje, hogy ez a kormány cselekedjen: honfitársaink dühösek, és nem elég őket szavakkal etetni".
"Ez a kiutasítási kötelezettség hibája, ennek gyorsabban kellene történnie" - hangsúlyozta François Hollande volt szocialista elnök, aki a Franceinfo hírrádióban a "bűnügyi és adminisztratív láncolatot" hibáztatta.
Az AFP hírügynökség adatai szerint Franciaországban a legalacsonyabb a kiutasítási határozatok végrehajtási aránya az Európai Unióban: körülbelül 7 százalék, szemben a közel 30 százalékos uniós átlaggal. A származási országtól ugyanis úgynevezett konzuli beutazási engedélyt kell kérni a kitoloncolások végrehajtáshoz.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!