Gyürk András: lelepleződött a brüsszeli kettős mérce a német földgázadó ügyében

Külföld, 2024.04.05

Lelepleződött a brüsszeli kettős mérce a német földgázadó ügyében, az Európai Bizottság ugyanis elismerte, hogy az ilyen és hasonló különadók aláássák az európai energiapiacot, azonban hatályba lépése után másfél évvel sem indít kötelezettségszegési eljárást - jelentette ki Gyürk András, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője pénteken.

Gyürk András az MTI-hez eljuttatott közleményében arról tájékoztatott, hogy az Európai Bizottság nevében Kadri Simson energiaügyi biztos nemrég válaszolt a német földgáz különadóval kapcsolatban benyújtott kérdésére.

Az EP-képviselő hangsúlyozta: az uniós biztos ugyan elismerte, hogy az intézkedés megdrágíthatja a V4-országok és Ausztria gázbeszerzését, az Európai Bizottság mégsem lép az ügyben. Ezzel újfent nyilvánvalóvá vált Brüsszel kettős mércéje, a rezsicsökkentés bevezetése óta ugyanis folyamatosan támadják Magyarországot, amíg más országoknak a régió energiabiztonságát veszélyeztető intézkedéseivel szemben nem lépnek fel - hívta fel a figyelmet.

Gyürk András emlékeztetett: Németország a 2022 októberétől földgázszállításra kivetett különadóját 2024-ben az eredeti érték háromszorosára emelte.

"Ez egy barátságtalan lépés Közép-Európával szemben, ami megnehezíti a régió országai számára földgázellátásuk diverzifikációját, és aláássa versenyképességüket is. Ezért fordultunk kérdésekkel az Európai Bizottsághoz" - idézte fel a fideszes politikus.

Közölte, az Európai Bizottság válaszában elismerte, hogy az ilyen és hasonló különadók aláássák az európai energiapiacot. A brüsszeli testület szerint a német intézkedés várhatóan megdrágítja a közép-európai országok, köztük Magyarország földgázellátását, azonban - mint rámutatott - az uniós bizottság a különadó hatályba lépése után másfél évvel sem indít kötelezettségszegési eljárást.

"Ez az ügy a brüsszeli kettős mérce újabb példája. Az Európai Bizottság tíz éve támadja az emberek érdekeit figyelembe vevő rezsicsökkentést, eljárásokat indít és uniós forrásokat fagyaszt be hetekkel a szuverenitás- és gyermekvédelmi törvények hatályba lépése után. Ezzel szemben nem tesz semmit más országok régiónk energiaellátását 18 hónapja megdrágító intézkedéseivel szemben. Ebből elég volt, Brüsszelben változásra van szükség" - tette hozzá Gyürk András.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!