Siewiera arra reagált csütörtök reggeli sajtóértekezletén, hogy a védelmi tárca előző este megerősítette a két katona március végi őrizetbe vételét. Az ügyről szerdán az onet.pl hírportál számolt be.
A BBN főnöke szerint az őrizetbe vételre azért kerülhetett sor, mert a hadsereg nem rendelkezik az ország biztonságának külső veszélyeztetése esetén alkalmazható megfelelő előírásokkal. Felidézte: ezt a szabályozást az a tervezet tartalmazza, amelyet a hadsereg főparancsnoki tisztségét is betöltő Andrzej Duda elnök már tavaly benyújtott a parlamentnek. Siewiera a parlamenti frakciók támogatását kérte a jövő héten napirendre kerülő tervezethez.
Kulcsfontosságúnak nevezte, hogy a fegyverhasználatra vonatkozó előírások olyan helyzetekre is vonatkozzanak, amikor közvetlen veszély fenyegeti a katonák életét és testi épségét, valaki megtámadja a fegyveres erők szempontjából kulcsfontosságú infrastruktúrát, illetve a határsértők felszólítás ellenére nem adják át fegyverüket.
A Fehéroroszországból érkező migrációs nyomás miatt a keleti határon szolgáló lengyel határőröket jelenleg 5500 katona, valamint a rendőrség is támogatja.
Az onet.pl szerint a két katonát Dubicze Cerkiewne település térségében vették őrizetbe, miután - mint írják - figyelmeztető lövéseket adtak le, megakadályozva ezzel egy nagyobb, agresszív csoport illegális határátlépését.
Az onet.pl információit megerősítő védelmi tárca szerdán közleményében aláhúzta: bizonyos elvek betartása mellett a határra vezényelt katonák használhatnak lőfegyvert. A két katona jelenleg szabadlábon védekezik. Egyebek mellett mások életének veszélyeztetésével gyanúsították meg őket, és az ügyészség felfüggesztette őket a szolgálatból - közölte a tárca.
Wladyslaw Kosiniak-Kamysz védelmi miniszter szerda este az X-en azt írta: elfogadhatatlan "a támadó migránsok irányába figyelmeztető lövéseket leadó katonák őrizetbe vétele". Az ország biztonságát őrző katonáknak "tudniuk kell, hogy a jogszabályok védik őket" - áll a bejegyzésben.
Szerda délelőtti rendkívüli sajtókonferenciáján Kosiniak-Kamysz közölte: a határon történt incidensről már március végén tájékoztatta őt Tomasz Kajzer, a lengyel katonai őrség (ZW) főparancsnoka, de nem tudott a katonák őrizetbe vételének módjáról. Az onet.pl szerint a katonákat a ZW "mint valami banditákat, megbilincselte", és csak a kollégáik körében végzett pénzgyűjtésből fizetett ügyvéd közbenjárására szabadultak.
Kosiniak-Kamysz aláhúzta: várja a történtek tisztázását a ZW főparancsnokától.
Az ügyet több kormánypárti és ellenzéki politikus is botrányosnak nevezte.
Donald Tusk miniszterelnök az X-en azt írta: az ügyészség és a ZW eljárása "megalapozott aggodalmakat kelt, és kiváltja az emberek haragját", ezért "gyors szervezeti, jogi és személyi javaslatokat és döntéseket vár el".
Mateusz Morawiecki volt lengyel kormányfő a Radio Zet kereskedelmi csatornán a jelenlegi kormány szégyenének minősítette a történteket, és Donald Tusk kormányfőt tette felelőssé azért, hogy a két katona esetét a hatóságok két hónapon keresztül titkolták. Az ügy gyengítheti Lengyelország védelmi helyzetét - mondta Morawiecki, aki lemondásra szólította fel Tuskot.
A fő ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság (PiS) képviselői az ügy miatt csütörtökön ellenőrzéseket indítottak az igazságügyi és a védelmi minisztériumban. Kosiniak-Kamysz, valamint Adam Bodnar igazságügyi miniszter lemondását követelték sajtóértekezletükön a szintén ellenzéki Konföderáció képviselői.
Csütörtök délután Anna Adamiak, a lengyel főügyészség szóvivője a rendelkezésére álló bizonyítékokra hivatkozva azt állította: a katonák nem voltak életveszélyben, amikor figyelmeztető lövéseket adtak le, és hatáskörüket túllépve közvetlen életveszélybe sodorták a migránsokat. Hozzátette: nem állapították meg, hogy a lövésektől valaki megsérült volna.
Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke csütörtök délutáni sajtóértekezletén komolynak nevezte a Lengyelország keleti határán fennálló helyzetet. Ha a katonák nem tudják, hogy minden jogilag megengedett eszközt, ezen belül fegyvert is használhatnak, a határ nem marad sérthetetlen - hangsúlyozta.
A politikus szerint a kormány zavarkeltő döntéseket hoz a határvédelemről. "Az a lényeg, hogy egyfelől retorikát változtattak (.) másfelől igazából nem változtattak politikájukon" - jelentette ki Kaczynski.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!