Az adatsor szerint a dél-európai országba a legtöbben, 27 640-en tenger úton jutottak be, összesen 822 csónakkal és bárkával. 74 százalékuk a Kanári-szigeteken ért partot.
Az Atlanti-óceánban fekvő szigetcsoporton a január és július közötti időszakban több mint 21 ezer illegális bevándorlót regisztráltak, ami több mint másfélszerese a múlt évi, ugyanezekre a hónapokra vonatkozó adatnak.
A spanyol parti őrség legutóbb hétfőn 119 embert mentett ki két csónakból, az egyiket Lanzarote, a másikat Fuerteventura szigetének közelében.
Csökkenést tapasztaltak viszont a Baleár-szigetekre és az Ibériai-félszigetre vezető tengeri migrációs útvonalakon, ahol júliusig mintegy hatezer illegális bevándorlóról adtak hírt a hatóságok, ez a szám 11,6 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál.
Az észak-afrikai spanyol autonóm városok közül Melillában mind a tenger, mind a szárazföld felől enyhült a migrációs nyomás, 43-an lépték át itt illegálisan a határt,118-cal kevesebben, mint egy évvel korábban.
Ceutában a tenger felől érkezők száma 13-ra mérséklődött, szemben a tavalyi 33-mal, míg szárazföldön meghaladta az 1300-zat, ami több mint 800-zal haladja meg a múlt év júliusi létszámot.
A Kanári-szigetek autonóm tartományi kormánya szerint a legsürgetőbb kérdés az egyedül érkező kis- és fiatalkorúak helyzetének rendezése lenne, ugyanis területén a rendelkezésre álló kétezer férőhelyre már több mint hatezer gyerek jut.
A régió megállapodott korábban a központi kormánnyal, hogy a bevándorlási törvény reformjával kötelezővé teszik az arányos elosztást az ország régiói között, ha egy-egy tartományban a befogadott gyerek száma eléri a rendelkezésre álló kapacitások másfélszeresét. A szigetcsoport esetében ez 2500 gyerek azonnali áthelyezését jelentette volna. A spanyol parlament azonban július végén elutasította az erről szóló indítványt.
A spanyol kormány a héten közölte: már dolgozik a "B-terven", hogy megoldja a helyzetet.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!