Josep Borrell, az Európai Parlament plenáris ülésnek a gázai humanitárius helyzetről tartott vitáján hangsúlyozta, Izraelnek joga van megvédeni önmagát, de az ember okozta humanitárius katasztrófát a gázai övezetben egyebek mellett az okozza, hogy az izraeli blokád miatt a segélyszállítmányok nem juthatnak el a rászorulókhoz.
Kijelentette: Izraelnek nem csak erkölcsi, hanem jogi kötelezettségei is vannak a Hamász iszlamista terrorszervezet elleni háborúja során. Az iskolák és a kórházak nem lehetnek támadások célpontjai mindaddig, amíg a civilek nem hagyták el ezeket az objektumokat - mondta. Akármilyen háborút folytat is Izrael a Hamász ellen, az ivóvíz-, az élelmiszer- és az egészségügyi ellátás biztosítása kötelessége Izraelnek - emelte ki. Aggasztónak nevezte továbbá, hogy izraeli telepesek a palesztin lakosságot támadják Ciszjordániában.
"Az, hogy kritikával illetjük az izraeli kormány politikáját, nem jelent zsidóellenességet" - szögezte le.
Kijelentette azt is, hogy az izraeli-palesztin konfliktusra nem létezik katonai megoldás. A hosszú ideje tartó megosztottságot fegyverekkel nem lehet megoldani - mondta. Csak nemzetközi egyműködéssel létrejött kétállami, azaz Izrael Állam mellett egy palesztin állam létrehozása lehet tartós megoldás a problémára - húzta alá Borell, majd hozzátette: ennek előfeltétele, hogy mindkét félnek elkötelezettnek kell lennie a békés megoldás mellett.
Felül kell kerekedni a Hamász kezdeményezte borzalmas események okozta fájdalmon és békére kell törekedni - hangoztatta. Az Európai Uniónak szerepet kell vállalnia a tartós és békés izraeli-palesztin viszony kialakításában - tette hozzá beszédében az uniós diplomácia vezetője.
Janez Lenarcic válságkezelésért felelős biztost mindenek előtt leszögezte: Izraelnek önvédelmi háborúja során be kell tartania a nemzetközi humanitárius jogot. Kijelentette: újabb humanitárius folyosók megnyitására, valamint humanitárius tűzszünetekre van szükség a lehető leghosszabb, de a minimálisan elégséges időszakra, hogy a segélyek ne csak bejussanak a folyamatos támadás alatt álló övezetbe, hanem a területen belül mindenhova el is lehessen juttatni őket.
Az uniós biztos fontosnak nevezte, hogy a politikai megoldás érdekében újra asztalhoz lehessen ültetni a feleket. Szavai szerint a tárgyalásokon a kétállami megoldásra kell törekedni a hosszantartó izraeli-palesztin megbékélés érdekében. Meg kell előzni a Hamász visszatérését, segíteni kell a ciszjordániai feszültség feloldását, a palesztin lakosságot fenyegető szélsőséges izraeli telepes mozgalmakat pedig meg kell fékezni - jelentette ki.
"Nincs más lehetőség, most kell megoldást találni, ha az erőszak spirálját meg akarjuk törni, ha a reményt vissza akarjuk adni a térség lakóinak és, ha a békét újra vissza akarjuk állítani a Közel-Keleten" - tette hozzá az uniós biztos.
Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának elnöke az MTI-hez eljuttatott közleményében kijelentette: az Európai Bizottság felelősséggel tartozik azért, hogy az adófizetők pénzéből még indirekt módon se lehessen a Hamász terrorizmusát finanszírozni. Uniós pénzügyi támogatással palesztin területeken ne oktathassanak olyan tankönyvekből, amelyek a gyűlöletkeltésre alkalmasak - húzta alá. A politikus üdvözlendőnek nevezte Várhelyi Olivér bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős uniós biztos javaslatait a pénzügyi támogatások alapos ellenőrzéséről és a támogatási feltételek szigorításáról.
Szavai szerint a térség és Európa országainak az érdeke az, hogy ne mérgesedjen el a konfliktus a Közel-Keleten, valamint, hogy az államközi enyhülést célzó Ábrahám-egyezmények ne csorbuljanak.
Végezetül kijelentette: aggasztóak azok az antiszemita megnyilvánulások, felvonulások, terrorista szervezeteket támogató tüntetések, amelyek az elmúlt hetekben Nyugat-Európa nagyvárosaiban mindennapossá váltak. Ez Brüsszel elhibázott migrációs és integrációs politikájának egyenes következménye - mondta.
"Magyarország zéró toleranciát alkalmaz az antiszemitizmussal szemben, ezért hazánk továbbra is a biztonság szigete a zsidó közösség számára" - tette hozzá a képviselő.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!