Mint írta, Banglades most az átmenet időszakába lép, és az ideiglenes kormánynak fontos feladata lesz a demokratikus választások előkészítése, valamint az erőszakos halálesetek és a jogellenes cselekmények miatti felelősségre vonás biztosítása. "Fontos pillanat ez az ország demokrácia felé vezető útja, valamint a bangladesi emberek és fiatalok törekvéseinek teljesítése szempontjából" - hangsúlyozta.
"Az EU várakozással tekint az új kormánnyal való együttműködés és e fontos átmenet támogatása elé, amelynek egy békés és inkluzív folyamat részeként kell megvalósulnia, és ezt jó kormányzás, a demokratikus értékek és az emberi jogok tiszteletben tartása kell, hogy alátámassza" - olvasható a közleményben.
Bangladesben a múlt hónapban törtek ki tömeges tiltakozások egy kvótaszabályozás miatt, amely a kormányzati állások 30 százalékát a háborús veteránok rokonai számára tartotta volna fenn, miközben a több mint 170 milliós országban csaknem 32 millió fiatalnak nincs munkája vagy szakképzettsége sem, amely több esély adna megélhetésre.
A júliusi tömegtüntetések idején mintegy 150-en vesztették életüket, ezrek sérültek meg és mintegy tízezer embert tartóztattak le. Az ország miniszterelnöke hétfőn lemondott, csütörtökön pedig felesküdött a 84 éves Junusz, aki hivatalosan főtanácsadóként vezeti majd a dél-ázsiai ország ideiglenes kormányát.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!