A külügyi tárca vezetője a palesztin csoportok háromnapos pekingi megbeszélésének záróünnepségén elmondta, hogy Kína nem táplál önös érdekeket a palesztin kérdéssel kapcsolatban, az elsők között volt, akik elismerték a Palesztin Nemzeti Felszabadítási Mozgalmat (Fatah) és a Palesztin Hatóságot.
"A konfliktus mélypontjáról való elmozdulás érdekében Kína háromlépcsős megközelítést javasol" - mondta.
Az első lépés az átfogó, tartós és fenntartható tűzszünet mielőbbi előmozdítása a Gázai övezetben, valamint a humanitárius segítségnyújtás és a segélyekhez való hozzáférés biztosítása, amelyben a nemzetközi közösségnek is együtt kell működnie.
A második lépésként Peking a "palesztinok kormányozzák Palesztinát" elv fenntartását és a közös munkát hangsúlyozta, előmozdítva ezáltal a háború utáni kormányzást a Gázai övezetben.
"Gáza Palesztina elválaszthatatlan és fontos része, a háború utáni újjáépítés mielőbbi megkezdése a következő szakasz sürgős kérdésévé vált. A nemzetközi közösségnek támogatnia kell a palesztin frakciókat abban, hogy nemzeti konszenzussal alakítsanak ideiglenes kormányt a Gázai övezetben és Ciszjordánia hatékony irányítása érdekében" - áll a javaslatban.
Vang szerint a harmadik lépés pedig az, hogy Palesztinát az ENSZ teljes jogú tagjává kell tenni, és meg kell kezdeni a kétállami megoldás megvalósítását. Emellett támogatni kell egy jelentősebb, tekintélyesebb és hatékonyabb nemzetközi békekonferenciát.
"A nemzetközi közösségnek komoly hozzáállással kell támogatnia az érintett feleket a háromlépéses megközelítés végrehajtásában" - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a tűzszünet és a humanitárius segítségnyújtás a legfontosabb prioritás jelenleg.
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!