Korrupcióellenes intézkedéscsomagot jelentett be a spanyol kormányfő

Külföld hírek, 2025.07.09

Tizenöt pontból álló korrupcióellenes intézkedéscsomagot jelentett be a spanyol miniszterelnök szerdán a madridi parlamentben.

Pedro Sánchez az általa vezetett Spanyol Szocialista Munkáspártot (PSOE) érintő korrupciós botrányról adott számot a képviselőknek az ülésen azzal kapcsolatban, hogy Santos Cerdán volt PSOE-titkárt tíz nappal ezelőtt előzetes letartóztatásba helyezte a legfelsőbb bíróság.

A bíró szerint a nagyobbik kormánypárt egykori harmadik embere bűnszervezeti tagság, vesztegetés és befolyással üzérkedés bűncselekményét követhette el. Az eddig felmerült bizonyítékok alapján közbeszerzési eljárásokban "jogtalanul előnyben részesített" építőipari vállalatoktól jutalékot szedhetett be, amelyet aztán José Luis Ábalos volt közlekedési miniszternek és egykori tanácsadójának, Koldo García Izaguirrének továbbíthatott.

"Tettekkel és intézkedésekkel le fogjuk győzni a korrupciós válságot. Elismerem a felelősségemet, és alázattal nézek szembe ezzel a feladattal. Könnyű lenne bedobni a törölközőt, de mi nem a könnyebb utat választjuk, hanem tesszük, ami helyes" - fogalmazott Pedro Sánchez a parlamentben.

Hangsúlyozta: nem volt tudomása azokról a korrupciós cselekeményekről, amelyeket volt munkatársai elkövethettek, és emiatt "nagyon csalódott".

"Tudom, hogy ezek nem könnyű napok sem a partnereim, sem a kormány intézkedéseit támogató csoportok számára. Tudom, hogy nagy nyomás alatt vannak. De szeretném mindegyiküknek elmondani, hogy megfelelek a megújulásra vonatkozó elvárásaiknak, és hogy teljesítem a velük szemben tett ígéreteimet" - jelentette ki a kormányfő.
Tájékoztatása szerint ehhez a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) Korrupcióellenes Osztályával együttműködve intézkedéscsomagot dolgoztak ki, amelynek keretében létrehoznak egy független, közintegritási ügynökséget és a mesterséges intelligenciát is bevezetik a közbeszerzéseknél, hogy "automatizálják és optimalizálják a rendellenes minták vagy csalás jeleinek azonosítását". Továbbá megerősítik a politikai pártok feletti ellenőrzést is azzal, hogy az 50 ezer eurónál nagyobb közfinanszírozású pártok és alapítványok számára külső és független ellenőrzések lefolytatására vonatkozó kötelezettséget írnak elő. Emellett véletlenszerű vagyonellenőrzéseket vezetnek be a magas rangú tisztviselőkkel szemben, és az adományelfogadás kötelező közzétételének alsó értékhatárát 2500 euróra csökkentik.

A kisebbségi koalíciós kormányt kívülről támogató pártok mind bírálták a kialakult helyzetet, valamint a PSOE és kormányfő eddigi lépéseit, de nem vonták meg támogatásukat a kabinettől.

Alberto Núnez Feijóo, a legnagyobb ellenzéki erőnek számító konzervatív Néppárt (PP) vezetője a bejelentett intézkedéseket kozmetikázásnak nevezte. Hangsúlyozta, hogy a helyzetből az egyetlen tisztességes kiút, ha a kormányfő mindent bevall, amiről tudomása van, és előrehozott választásokat ír ki.

Santiago Abascal, a jobboldali Vox elnöke - aki frakciójával együtt távolmaradásával tüntetett Sánchez beszéde alatt - hangsúlyozta: pártja számára az egyetlen lehetséges forgatókönyv a kormányfő lemondása és bíróság elé állítása. "Nincs más lehetőség a korrupció elleni küzdelem sikere érdekében" - jegyezte meg.
(MTI)


Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!