Az MTI-hez eljuttatott közleményben Kulja András rámutatott arra, hogy az EU-ban a statisztikák szerint 2023-ban a lakosság 7,2 százaléka élt súlyos fogyatékossággal, míg 19,6 százalék mérsékelt fogyatékossággal.
A képviselő figyelmeztetett, hogy a munkanélküliség, az elszegényedés és a korai kiesés az oktatási rendszerből egyaránt fokozottan veszélyezteti a fogyatékossággal élőket, hozzátéve, hogy ezek a számok segítenek megérteni a probléma aktualitását, a további mélyebb megértését.
"A jövőben feltétlen szükségünk lesz egy harmonizált, egységes, adatgyűjtésen alapuló, inkluzivitást célzó Európai Uniós tervre" - tette hozzá.
A közleményben egyúttal kiemeli, hogy az EU-ban tavaly a fogyatékkal élők 28,8 százaléka volt kitéve a szegénység és társadalmi kirekesztés kockázatának, szemben a nem fogyatékkal élők 18 százalékával, hozzátéve, hogy a fogyatékkal élők foglalkoztatási rátája 22 százalékponttal elmarad a többi munkavállalóétól.
"Magyarországon az inkluzív oktatás hiánya miatt a fogyatékkal élő fiatalok lemorzsolódási aránya háromszor magasabb, mint a nem fogyatékkal élő fiataloké: 22,2 százalék, szemben az EU-s átlagot jelentő 8,4 százalékkal" - olvasható a közlemény további részében.
Kulja András Bovier Györggyel, a Tisza Párt fővárosi közgyűlési képviselőjével közösen kiemelte: az akadálymentesítés és az esélyegyenlőség terén végzett munka nem pusztán jótékonyság, hanem a társadalmi fejlődés alapja.
"Az a célom, hogy egy olyan társadalmat építsünk, ahol nem lesz szükség világnapokra, mert az esélyegyenlőség és az elfogadás mindennapjaink része lesz"
- húzta alá Bovier György, hozzátéve, hogy ma Magyarországon több, mint fél millió ember él fogyatékossággal, azonban a közvetlen családtagokkal és gondozókkal együtt az érintettek száma akár 1,5 millió is lehet.
"Ők azok, akik - jelenleg - számos területen szenvednek hátrányt a mindennapi életükben, pedig teljes értékű tagjai a társadalomnak" - szögezte le.
“A Tisza nem csak Budapesten, hanem országszerte is változásokat sürget, bár az elmúlt években néhány területen történt előrelépés a fogyatékossággal élő emberek életminőségének javítása érdekében, mégis azt látjuk, hogy még mindig nem beszélhetünk egyenlő esélyekről, teljes mértékű be- és elfogadásról" - hangsúlyozta Budapest esélyegyenlőségi-és akadálymentesítési tanácsnoka
Kulja András aláhúzta:"a Tisza Pártban mi őszintén hiszünk abban, hogy az inkluzív társadalom nemcsak a fogyatékkal élők számára nyújt új lehetőségeket és biztonságot, hanem az egész közösséget gazdagítja. "
(MTI)
Címkék
Tisza Párt
Európai Unió
világnap
Véleménye van? Szóljon hozzá!