A moszkvai diplomáciai tárca az amerikai döntést újabb, a közel-keleti rendezés nemzetközi jogi alapjának lerombolására irányuló lépésként értékelte. A dokumentum szerzői arra szólították fel az összes érintett felet, hogy tartózkodjanak az olyan lépésektől, amelyek új, veszélyes eszkalációt provokálhatnak ki a régióban, és akadályozzák a közvetlen palesztin-izraeli párbeszéd felújításához szükséges feltételek megteremtését.
Az orosz elvi álláspont - mint arra a külügyminisztérium rámutatott - az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2334-es határozatában testesül meg, amely szerint zsidó telepek létesítése az 1967 óta megszállt palesztin területeken, beleértve Kelet-Jeruzsálemet, törvénytelen, megsérti a nemzetközi jogot, valamint az egyik fő akadályt jelenti a kétállami elven alapuló palesztin-izraeli rendezés és az igazságos, tartós és átfogó közel-keleti béke útjában.
Mike Pompeo amerikai külügyminiszter hétfőn jelentette be, hogy az amerikai kormányzat nem tekinti a nemzetközi joggal ellentétesnek a - palesztin önrendelkezésű területen épített - ciszjordániai zsidó telepeket. Pompeo leszögezte: Ciszjordánia leendő státuszával nem kíván foglalkozni, az az izraeli-palesztin béketárgyalások témája, és a kérdést a két tárgyaló félnek kell megoldania. Úgy fogalmazott: a nemzetközi jog egyébként önmagában nem fog békét teremteni.
Izraelben üdvözölték az amerikai döntést, palesztin részről viszont azt hangsúlyozták, hogy az amerikai kormányzatnak nincs felhatalmazása a zsidó telepekről rendelkező nemzetközi határozatok megsemmisítésére.
(MTI)
Tetszett a cikk?
Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!