Néhány száz eurós reprezentációs számla miatt ítéltek el egy horvát politikust

Külföld hírek, 2026.06.01

Első fokon 11 hónap börtönbüntetésre ítélte hétfőn a Zágráb megyei bíróság Stjepan Kozicot, Zágráb megye több mint két évtizede hivatalban lévő elöljáróját egy 696 eurós reprezentációs számla miatt.

A szabadságvesztés végrehajtását három év próbaidőre felfüggesztették.

A korrupció és szervezett bűnözés elleni horvát ügyészség (USKOK) vádirata szerint Kozic 2020 januárjában, miután kiengedték a zágrábi Merkur kórházból, a megye költségére ételt és italt rendelt az intézmény egészségügyi személyzetének, hogy megköszönje az ellátást. A reprezentációs költség 5250 kunát, vagyis 696 eurót tett ki.

A vád szerint a kiadást nem a valódi céljának megfelelően számolták el: a számlán az szerepelt, hogy az összeg a tudományos és oktatási minisztérium képviselőivel tartott hivatalos megbeszéléshez kapcsolódott, noha ilyen ebédre az ügyészség szerint nem került sor. Kozicot azzal is vádolták, hogy a vizsgálat során aláírt egy hivatali dokumentumot, amelyben továbbra is ez az indoklás szerepelt.

Az ügy azért keltett feltűnést Horvátországban, mert a bíróság szerint egy jelentős politikai múlttal rendelkező megyei vezető saját hírnevét tette kockára egy viszonylag csekély összegű kiadás miatt.

A bíróság nemcsak a költség elszámolását, hanem Kozic védekezését is bírálta. A bíró szerint a vádlott a felelősséget egykori közvetlen munkatársára, hivatalának akkori vezetőjére próbálta hárítani, ami szerinte sem szakmailag, sem emberileg nem volt elfogadható.

Kozic a tárgyaláson tagadta a vádakat. Állítása szerint nem adott utasítást arra, hogy a vendéglátás költségét a megyei költségvetésből fedezzék. Elmondása szerint azt szerette volna, ha a számlát a saját nevére állítják ki. Mint mondta, az összeget később saját pénzéből ki is fizette.

A bíróság 5000 euró perköltség megfizetésére is kötelezte Kozicot.

Stjepan Kozic 2001 óta áll Zágráb megye élén. Kezdetben a Horvát Parasztpárt politikusa volt, 2018 óta függetlenként politizál. A 2025-ös helyhatósági választáson a kormányzó pártok támogatásával indult.
(MTI)


Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!