A 91 éves bíboros prédikációjában arról is beszélt társainak, hogy a konklávé a legmagasabb emberi és egyházi felelősséget jelenti, és az új pápa kiválasztásakor félre kell tenniük "minden személyes megfontolást", és "csakis az egyház és az emberiség javát" kell szem előtt tartaniuk.
Ő vezette két héttel ezelőtt Ferenc pápa gyászszertartását is a Szent Péter téren, ahonnan végső nyughelyére, a Santa Maria Maggiore-bazilikába kísérték az április 21-én, húsvéthétfőn elhunyt pápát.
Re a mise után ismertette a konklávé menetrendjét a pápaválasztásra jogosult és a Vatikánban tartózkodó 133 bíborossal.
A bíborosok 16.30-kor vonulnak be együtt a Sixtus-kápolnába, melynek ajtaját a legfiatalabb pápaválasztó, Mykola Bychok melbourne-i püspök zárja majd le. Ezzel veszi kezdetét a pápaválasztás folyamata, ahol a sikeres választáshoz szükséges kétharmados többséget legalább 89 voks jelenti majd.
A konklávét több mint 4000 rendőr biztosítja, a helyszínen van a polgári védelem több mint háromezer önkéntese és jelen van kétezer tűzoltó is. A konklávé idejére a Vatikán feletti légteret lezárják, a közeli metró- és vasútállomásokon megerősítik az ellenőrzéseket, a hatóságok pedig drónellenes rendszerrel és jelzavarókkal blokkolják a kommunikációt a bíborosok és a külvilág között, amint belépnek a kápolnába.
A Vatikán falai mögött a pápaválasztó bíborosok biztonsági felügyeletét már a pápai állam biztonsági emberei és a Svájci Gárdisták látják el.
A pápaválasztó bíborosok szállása a konklávé ideje alatt a vatikáni Szent Márta-házban lesz, szobáikat sorsolással jelölik ki. Aki nem fér be a szálláshelyre, a Vatikán más épületeiben kap szobát.
A konklávé első feladatai között szerepel a szavazatellenőrzők és jegyzőkönyvvezetők kisorsolása: a Vatikán felvételeket adott ki arról a 133, egyenként megszámozott gömbről, amelyek mindegyike egy-egy bíboros nevéhez párosul. Ezek sorsolásával választják ki a szavazást felügyelő testület tagjait.
Nyilvánosságra került a bíborosok szavazási sorrendje is: az első Pietro Parolin lesz. Erdő Péter tizedikként adja le voksát a különböző fordulókon. Németh László, a belgrádi főegyházmegye metropolita érseke, akit tavaly decemberben kreáltak bíborossá, a sorban százegyedikként voksol.
Európát 54, Ázsiát 21, Afrikát 17, Közép- és Dél-Amerikát 21, Észak-Amerikát 21, Óceániát négy bíboros képviseli.
A legutóbbi 10 konklávé átlagos hossza alig több mint három nap volt, és egyik sem tartott öt napnál tovább. A legutóbbi pápaválasztási folyamat 2013-ban mindössze két nap alatt sikerrel ért véget.
Fotó: MTI/Archív
(MTI)
Véleménye van? Szóljon hozzá!