Romániai választások - A miniszterelnök koalíciós partnerével is egyeztetni akar a választási év további menetrendjéről

Külföld hírek, 2024.07.02

Marcel Ciolacu román miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke lezárta a választási év további menetrendjéről folytatott konzultációsorozatát az ellenzéki pártokkal, a pártok javaslatait pedig a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) alkotott kormánykoalíció csütörtöki ülésén fogja ismertetni - tudatta kedden a bukaresti kormány.

A közlemény szerint Ciolacu arra fogja kérni a PNL vezetőit: teljesítsék a konzultációsorozat résztvevőinek azon kérését, hogy "a választási verseny tisztességes körülményeinek megteremtése érdekében" mielőbb rögzítsék a parlamenti választások és az elnökválasztás időpontját.

A választások menetrendjét a politikai pártok által elfogadott objektív kritériumok alapján kell meghatározni, nem bizonyos jelöltek érdekeihez igazítani - olvasható a kormány közleményében.

Ciolacu hétfőn és kedden a kormányalakítási konzultációk mintájára egymás után fogadta a kormány székházában a parlamenti képviselettel (de nem feltétlenül önálló frakcióval) rendelkező ellenzéki pártok 2-3 tagú küldöttségeit, amelyek többsége nem támogatta az év végén esedékes elnökválasztás előrehozását szeptemberre, úgy, ahogy arról korábban megállapodás született a PSD és a PNL között.

Miután a pártok többsége novemberi vagy decemberi időpontokat javasolt, most az képezi újabb belpolitikai vita tárgyát Romániában, hogy összevonják-e a parlamenti választásokat az elnökválasztás első vagy második fordulójával, ahogyan június 9-én egy napon rendezték meg a helyhatósági és az európai parlamenti választásokat.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) határozottan ellenzi a két voksolás összevonását, míg a Ludovic Orban volt kormányfő által alapított Jobboldal Ereje (FD) a keddi konzultáción azt javasolta, hogy a kétkamarás bukaresti parlament összetételéről az elnökválasztás első fordulójával egy időben döntsenek a választópolgárok.

A szeptemberi időponthoz csak a kiszámíthatóság jegyében ragaszkodó miniszterelnök a kormányválság elkerülése érdekében kezdeményezett egyeztetést az ellenzékkel, miután a PNL meggondolta magát az elnökválasztás időpontját illetően, és a liberális belügyminiszter megakadályozta a voksolás kiírását szeptember 15-re.

A koalíciós partnerek közti feszültséget jelzi, hogy nemcsak a liberális belügyminiszer, Catalin Predoiu dacolt a szociáldemokrata miniszterelnökkel. Kedden Alina Gorghiu igazságügyi miniszter azt nehezményezte, hogy az ellenzéki konzultációsorozattal a kormányfő "legitimálta" a parlamenti pártok által kiközösített, szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR) és az SOS Romania pártot.

A PNL-es tárcavezető szerint az ellenzékkel folytatott egyeztetés csak arra volt jó, hogy hivatkozási alapot szolgáltasson a PSD számára az elnökválasztás novemberi-decemberi megrendezésére, miután egyedül maradt azzal az álláspontjával, hogy a voksolást meg lehet tartani szeptemberben.

A PNL korábban annak reményében kezdeményezte az elnökválasztás előrehozását, hogy Klaus Iohannist még elnöki mandátumának lejárta előtt NATO-főtitkárrá választják, és akkor Nicolae Ciuca liberális szenátusi elnök már ideiglenes államfőként indult volna az államelnöki posztért - magyarázta múlt héten Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a PNL pálfordulásának hátterét.

A tíz éve tisztségben lévő Klaus Iohannis második megbízatása december 21-én jár le.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!