Romlott az üzleti hangulat a német vegyiparban júliusban

Külföld hírek, 2024.08.07

Júliusban csökkent a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének németországi vegyipari ágazati üzleti hangulatindexe.

Az ifo intézet (ifo Institut - Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e.V.) honlapján olvasható összefoglaló alapján a németországi vegyipari vállalatok üzleti környezetről alkotott véleményét számszerűsítő mutató értéke mínusz 10,5 pontra, február óta a legalacsonyabbra csökkent a júniusi mínusz 5,0 pont után.

A vegyipart utolérte az általános gazdasági lassulás; a kereslet élénküléséhez fűzött remények nem teljesültek be - kommentálta az eredményeket Anna Wolf, az ifo intézet iparági szakértője.

A németországi vegyipari vállalatok aktuális helyzetének megítélését tükröző indikátor júliusban mínusz 9,9 pontra csökkent a júniusi mínusz 4,3 pontot követően, a vegyipari ágazat vállalatainak üzleti várakozásai pedig még jelentősebben romlottak: az indikátor mínusz 11,1 pontra, február óta a legalacsonyabb szintre csökkent az előző havi mínusz 5,7 pontról.

A keresleti viszonyok tovább romlottak a németországi vegyipariban, a teljesítésre váró rendelésállomány a becslések szerint még az előző havinál is alacsonyabb lesz.

A gazdasági felméréséből az is kiderült, hogy a gyenge kereslet miatt a németországi vegyipari vállalatok jóval kedvezőtlenebbül ítélték meg rendelésállományukat, mint egy hónappal korábban: a mutató a júniusi mínusz 35,7 pontról mínusz 41,5 pontra, tavaly szeptember óta a legalacsonyabbra esett júliusban.

Az ifo felmérésének tanúsága szerint a németországi vegyipari vállalatok tovább csökkentették termelésüket, és jelentős létszámleépítést terveznek a következő hónapokban.

Az ágazat szereplői szerint külföldről sem kap érdemi lendületet a német vegyipar: az exportvárakozások mutatója plusz 0,6 pontra emelkedett az előző havi mínusz 1,3 pontról.

A kapacitáskihasználtság az áprilisi 76,9 százalékról 74,8 százalékra csökkent júliusban, elmaradva a 82 százalékos hosszú távú átlagtól.

Németországban egyre több vegyipari vállalat vesztésre áll a nemzetközi versenyben az árak tekintetében, nem csak az energiaköltségek miatt. A bonyolult bürokrácia az amúgy is magas munkaerőköltségeken felüli terhet jelent. Ennek eredményeként Németország mint üzleti helyszín egyre kevésbé vonzó a vegyipar számára - tette hozzá Anna Wolf.
(MTI)
 

Véleménye van? Szóljon hozzá!



Tetszett a cikk?

Ha igen, kérjük like-olja weboldalunkat!
Kövess minket a Facebookon!